Art. 389. Umowa przedwstępna

Kodeks cywilny

§ 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Komentarze orzeczniczeKomentarze autorskie

Helena Ciepładr Helena Ciepła, Sędzia Sądu Najwyższego w st. spoczynku, wykładowca Uczelni Łazarskiego, autorka i współautorka wielu cenionych komentarzy do przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i hipoteki: Termin zawarcia umowy przyrzeczonej

Spis treści

2. Wyznaczenie odpowiedniego terminu przez uprawnionego

3. Wyznaczenie różnych terminów przez obu uprawnionych.

4. Forma oświadczenia o wyznaczeniu terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej.

5. Wygaśnięcie uprawnienia do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.

 1. Zagadnienia wprowadzające

Obecnie termin zawarcia umowy przyrzeczonej nie stanowi elementu koniecznego umowy przedwstępnej. Zmiana była podyktowana chęcią zwiększenia użyteczności umowy przedwstępnej w obrocie i większego jej wykorzystania. Ponadto sposób, w jaki zreformowano instytucję umowy przedwstępnej, bynajmniej nie sprzyja ani interesom stron, ani bezpieczeństwu obrotu [por. krytyka proponowanych rozwiązań: E. Gniewek, A. Łuszpak-Zając, P. Machnikowski, Uwagi do projektowanych zmian przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących zawierania umów, "Kwartalnik Prawa Prywatnego" 2001, z. 1, s.  112].

Oczywiście zastrzeżenie terminu przez strony już w umowie przedwstępnej jest w pełni dopuszczalne, a nawet - co zostanie niżej wykazane - pożądane, w celu uniknięcia niepewności co do okresu związania umową przedwstępną, a przede wszystkim potencjalnych sporów w kwestii wyznaczenia terminu i jego "odpowiedniości".

Zawinione niedotrzymanie przez zobowiązanego terminu spełnienia świadczenia określonego przez strony wyraźnie w umowie przedwstępnej (uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej) pociąga za sobą skutki przewidziane w art. 390 k.c.

Skutki braku oznaczenia terminu spełnienia świadczenia z umowy przedwstępnej określa nowy § 2 art. 389 k.c.

Ponieważ nieokreślenie terminu, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie wpływa na ważność i skuteczność umowy przedwstępnej, konieczne stało się uregulowanie tej kwestii niejako "zastępczo" w ustawie.

Umowa przedwstępna, jak żaden stosunek obligacyjny, nie może wiązać stron wieczyście, a pozostawienie losów umowy przyrzeczonej regulacji art. 455 k.c. byłoby z założenia sprzeczne z celem umowy przedwstępnej. Jest ona bowiem zawierana po to, by odroczyć w czasie zawarcie umowy definitywnej wobec istnienia w momencie związania się umową przedwstępną obiektywnych czy subiektywnych przeszkód do zawarcia od razu umowy przyrzeczonej.

Termin, o którym mowa, jest terminem spełnienia świadczenia. Wyznaczenie terminu ma takie znaczenie, że

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.