Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) art. 3 ust. 1 i 2 u.p.c.c, art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c.)

Obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych (art. 3 u.p.c.c.) Podatek od umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a); art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2; art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.c.c.) Umowa przedwstępna (art. 389 § 1 k.c.)

Wyświetl tylko:

Fakt zawarcia przez strony sprzedaży rzeczy umowy przedwstępnej na podstawie art. 389 i 390 k.c., określającej cenę sprzedaży nieruchomości, która będzie obowiązywała strony tej umowy w umowie sprzedaży, jako umowie przyrzeczonej, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w związku z art. 3 ust. 1 i 2 u.p.c.c. nie ma wpływu na zakres i wysokość podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych tej umowy sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c. wynika, że: "Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej". Natomiast art. 3 ust. 2 u.p.c.c. wskazuje, że: "Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność".

Umowa przedwstępna, bez względu na to, czy ma charakter umowy o skutku słabszym (jednostronnie zobowiązującym), czy silniejszym (dwustronnie zobowiązującym), jest zawsze umową zobowiązującą (wyrok SN z dnia 7 maja 2003 r., IV CKN 113/01).

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2018 r., II FSK 886/16

Standard: 87227 (pełna treść orzeczenia)

Dla ustalenia wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnej istotne są przeciętne ceny z dnia dokonania czynności, z którą ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego. Powstanie tego obowiązku ustawa wiąże z zawarciem umowy przenoszącej własność, a nie z umową zobowiązującą do przeniesienia własności, na co wprost wskazuje treść przepisu art. 3 ust. 2 u.p.c.c. Umową przenoszącą własność nie jest umowa przedwstępna, albowiem nie ma ona skutku rozporządzającego, a jedynie zobowiązujący. Zatem nie przenosząc własności na nabywcę nie jest źródłem powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wyrok WSA z dnia 7 stycznia 2015 r., I SA/Gd 1443/14

Standard: 87231 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87230

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.