Co to są standardy?

Standardy Prawa, to portal inny niż wszystkie dotychczas znane! 

Zakres tematyczny serwisu wyznacza orzecznictwo sądów i trybunałów.

Każde orzeczenie powinno mieć swoje miejsce w systemie, które jest łatwe do odszukania. Jako część systemu musi być przyporządkowane do konkretnego zagadnienia wyłaniającego się w orzeczniczej praktyce, a także przedstawione w porządku chronologicznym, co umożliwia poznanie linii orzeczniczej na dane zagadnienie. 

W polecanym Serwisie nie szuka się orzeczeń, ale znajduje się rozwiązania bieżących problemów!

Standardy w punktach

 1. Nie trać czasu na szukanie orzeczeń, zrobiliśmy i będziemy to robić za Ciebie.
 2. Miej prawo zawsze pod ręką.
 3. Poznaj prawo w działaniu, praktyczne i na temat.
 4. Zamiast paragrafów, szukaj standardów, czyli uniwersalnych fundamentów w prawie.
 5. Zamień tezy na standardy.
 6. Odkryj bogactwo interpretacyjne w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz sądów powszechnych.
 7. Nie wyważaj otwartych drzwi, korzystaj z nieznanego dorobku interpretacyjnego sądów i trybunałów.
 8. Szukaj słowa w haśle i zostań autorem interaktywnych zbiorów orzeczeń.
 9. Twórz normy prawne w sprawach indywidualnych i konkretnych.
 10. Jeśli nie chcesz, nie zwalniaj swojego asystenta.

Standardy Prawa łączą tradycję z nowoczesnością. Tradycyjna jest metodologia przygotowywania i katalogowania standardów. Nowoczesne techniki informatyczne umożliwiają z kolei przystępne udostępnienie oraz korzystanie z bazy standardów.  

W prezentowanym Portalu informatyka jest jedynie środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest dostępność wypracowanej przez sądy wiedzy na temat obowiązującego prawa. Zamieszczenie każdego zagadnienia w bazie poprzedza merytoryczna i redakcyjna analiza orzeczenia.

Poruszanie się po wielości haseł i podhaseł ułatwiają specjalnie opracowane wyszukiwarki, które towarzyszą użytkowniku przy każdej odsłonie. Celem Portalu jest ochrona użytkownika przed natłokiem wyszukanych i niepowiązanych ze sobą treści.

Standardy Prawa zawierają cztery moduły:

 1. Bazę Aktów Prawnych, która jako pierwsza w Polsce przyporządkowuje do artykułów usystematyzowane tematycznie zagadnienia poruszane w orzeczniczej praktyce. Nie ma w niej miejsca na przypadkowość i bezużyteczne odsłony.
 2. Największą w Polsce bezpłatną bazę wyedytowanych orzeczeń. Wybrane orzeczenie zawiera listę poruszanych w nim zagadnień, co umożliwia analizę treści na tle linii orzeczniczej sądów i trybunałów (z opcją wyboru sądu) oraz zestawienie zagadnienia z kategorią tematyczną.
 3. Strefę nauki, która ukazuje normatywną treść przepisów na tle stanów faktycznych konkretnej sprawy. Zawiera rozważania prawne oraz z zakresu metodyki stosowania prawa. To pierwsza i jedyna w Polsce Encyklopedia praktyki sądowej, zawierająca wystandaryzowane i usystematyzowane orzeczenia sądów i trybunałów.
 4. Bibliotekę Standardów Prawa zawierającą komentarze orzecznicze, przedstawione w tradycyjnej formule książkowej. Wybór każdej pozycji jest determinowany potrzebami praktyki. Treść, układ i systematyka zamieszczanych opracowań odzwierciedla bieżące problemy poruszane w orzeczniczej praktyce.

Standardy Prawa polecam wszystkim prawnikom. Korzystanie Serwisu jest dostosowane do potrzeb zarówno praktyki, jak i nauki. 

Zapraszam wszystkich do grona ekspertów prawa. 

Prawo - ujmowane jako nauka - musi być usystematyzowane i skatalogowane! Pozyskiwanie wiedzy i doświadczenia nie musi być żmudne i czasochłonne. Prawo wymaga gruntownego przygotowania. Znajomość orzecznictwa i łatwość korzystania z niego niewątpliwie ułatwia profesjonalne wykonywanie zawodu.

sędzia Jacek Ignaczewski

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.