komentarze 80 219 komentarzy orzeczniczych
linia 26 535 problemów orzeczniczych
orzeczenia 2.22 mln orzeczeń sądowych
tezy 458 310 tez orzeczniczych
akty prawne akty prawne z komentarzami
książki bieżąca aktualizacja baz

System Prawa Sądowego

Celem systemu jest zwiększenie dostępności informacji o prawie, co jest niezbędne do podniesienia poziomu świadomości prawnej obywateli, działalności prawodawczej i stosowania prawa. Brak rzetelnej wiedzy o prawie sprawia, że  informacje są w dużej mierze kreowane przez mity i przesądy, oparte na niskiej jakości źródła prawa takie jak: fora internetowe, dziennikarstwo, które cechuje powierzchowność i dezinformacja i rozproszenie.

Brak wiedzy o prawie osłabia pozycję obywateli i reprezentujących ich prawa i interesy organizacji pozarządowych w stosunku do władzy i administracji. Uniemożliwia także weryfikację z punktu widzenia ich zgodności z prawem oraz odstępstw od przyjętych reguł interpretacyjnych, które maskuje się „niezawisłością” sędziowską.

Całość ma na celu budowanie świadomego praw i obowiązków społeczeństwa obywatelskiego, niezbędnego w demokratycznym państwie prawnym. Nieodłącznym składnikiem takiego państwa jest prawo do sądu, ujmowane w Standardach Prawa w stricte funkcjonalnym wymiarze. Aby sądy mogły być dostępne, przewidywalne, sprawne i sprawiedliwe, muszą korzystać z funkcjonalnych, łatwych w obsłudze i uporządkowanych systemów. Obywatele, aby mogli przestrzegać prawa muszą je znać z pewnych, sprawdzonych i łatwych w odbiorze źródeł.

Założenia metodologiczne Systemu

Prawo ujmowane w kategoriach nauki musi być uporządkowane, wiedza skatalogowana według problemów poruszanych w orzeczniczej i doktrynalnej praktyce. Pozyskiwanie wiedzy i doświadczenia nie powinno być żmudne i czasochłonne. Prawo wymaga gruntownego przygotowania. Znajomość pojawiających się problemów, ułatwia profesjonalne wykonywanie zawodu, subsumpcję oraz analizy prawno-porównawcze, co wydatnie przyczynia się do poprawy jakości i sprawności w pracy każdego prawnika, a obywatelowi umożliwia poruszanie się „po gąszczu zawiłości prawa”. Użytkownik Standardów Prawa nie powinien tracić czasu na problemy, które zostały już dawno rozwiązane. Uwagę może skupić na problemach o precedensowym charakterze, potrafiąc na bazie Systemu tworzyć indywidualne normy prawne w tego typu sprawach.

Innowacyjność Systemu

      Standardy Prawa jako jedyny Serwis w Polsce:

  1. zawierają bazę danych z zakresu prawa z usystematyzowanym i skatalogowanym orzecznictwem sądów i trybunałów według problemów poruszanych w orzeczniczej praktyce, co ułatwia diagnozowanie rozbieżności w orzeczniczej praktyce;
  2. umożliwiają tworzenie uporządkowanej - według przyjętych przez każdego użytkownika założeń - własnej (tylko jemu dostępnej) bazy informacji prawnej.

     Standardy Prawa to także:

-  komentarze, analizy, streszczenia opracowywane, podobnie jak orzecznictwo, według usystematyzowanych  i skatalogowanych problemów poruszanych w literaturze;

- dostęp do orzecznictwa sądowego i aktów prawnych;                                                                                                                   

Standardy Prawa mają charakter archiwalno - informacyjny, nie stanowią źródła prawa, nie mają charakteru doradztwa prawnego, nie są także usługą prawną      

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.