Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zastrzeżenie warunku lub terminu w umowie przedwstępnej

Umowa przedwstępna (art. 389 § 1 k.c.) Uzależnienie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego (art. 89 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W przypadku umowy przedwstępnej zawartej z zastrzeżeniem warunku zawieszającego jej skutek, tj. uprawnienie do zawarcia umowy przyrzeczonej, powstaje dopiero z chwilą ziszczenia się warunku. W takim wypadku nie jest możliwe wyznaczenie terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej przed ziszczeniem się warunku.

Umowę przedwstępną pod warunkiem zawieszającym należy odróżnić od umowy zobowiązującej warunkowej. Umowa przedwstępna zobowiązuje jedynie do zawarcia oznaczonej umowy w przyszłości, zaś umowa zobowiązująca zawarta z zastrzeżeniem warunku lub terminu określa powinne zachowanie stron prowadzące do osiągnięcia zamierzonego przez nie celu gospodarczego (np. spełnienia świadczenia).

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2018 r., II FSK 886/16

Standard: 87229 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Apelacyjny nie podziela stanowiska, że umowa przedwstępna (art. 389 § 1 k.p.c.) nie może być zawarta pod warunkiem w rozumieniu art. 89 k.c.

Umowa przedwstępna to samodzielna, odrębna od umowy przyrzeczonej czynność prawna, która może zostać co do zasady zawarta z zastrzeżeniem warunku w rozumieniu art. 89 k.c. Tym dodatkowym zastrzeżeniem stron - będącym warunkiem zawieszającym - dodanym do umowy przedwstępnej może być też zdarzenie stanowiące przeszkodę do zawarcia umowy definitywnej.

Takim warunkiem w niniejszej sprawie była pozytywna ocena pracy D. T.. Jednocześnie nie budzi wątpliwości sądu odwoławczego fakt, że strony zawarły umowę przedwstępną, w której ustaliły istotne warunki przyrzeczonego stosunku prawnego, tj. okres trwania umowy o pracę, stanowisko pracy powódki oraz wynagrodzenie miesięczne (art. 22 § 1 k.p. w związku z art. 389 § 1 k.c.).

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 31 lipca 2014 r., III APa 4/14

Standard: 8709 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 180 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33548

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20929

Komentarz składa z 388 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20930

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.