Art. 41. Odpowiedzialność majątkiem wspólnym za zobowiązania
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.
- Odpowiedzialność za długi majątkiem wspólnym – przed i po 19 stycznia 2015 r.
- Odpowiedzialności majątkiem wspólnym za zobowiązania małżonka zaciągnięte bez zgody drugiego małżonka
- Zobowiązania dotyczące majątku wspólnego
- Zgoda małżonka na zobowiązanie współmałżonka
- Dochodzenie roszczenia od małżonka niebędącego stroną umowy
- Odpowiedzialność majątkiem wspólnym z tytułu grzywny, przepadku, zabezpieczeń majątkowych
- Odpowiedzialność majątkiem wspólnym za zobowiązania publicznoprawne (podatki, składki na ZUS)
- Potrącenie wierzytelności, przysługującej jednemu z małżonków w stosunku do osoby trzeciej z wierzytelnością, która służy tej osobie w stosunku do drugiego małżonka.
- Poręczenia przez spółkę kapitałową za dług małżonka, pozostającego z członkiem zarządu tej spółki w ustroju wspólności ustawowej
- Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.)
- Klauzula przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do wspólnego przedsiębiorstwa (art. 787[1] k.p.c.)
- Małżonek dłużnika jako dłużnik egzekwowany
- Obrona małżonka dłużnika przed zajęciem w trybie powództwa ekscydencyjnego; małżonek jako osoba trzecia w rozumieniu art. 841 k.p.c.
- Bieg terminu przedawnienia wobec małżonka będącego dłużnikiem osobistym i małżonka będącego dłużnikiem egzekwowanym
- Ustanie wspólności majątkowej a bieg spraw egzekucyjnych