Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Klauzula przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do wspólnego przedsiębiorstwa (art. 787[1] k.p.c.)

Postępowanie klauzulowe (art. 781 - art. 787[2] k.p.c.) Odpowiedzialność małżonka majątkiem wspólnym za zobowiązania współmałżonka (odpowiedzialność majątkiem wspólnym – art. 41 k.r.o.) Małżeńskie prawo egzekucyjne

W postępowaniu klauzulowym z art. 787[1] kpc Sąd powinien zbadać , czy przedłożony przez wierzyciela dokument ma walor tytułu egzekucyjnego, czy wskazana przez wierzyciela osoba jest małżonkiem dłużnika i czy wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W rozpatrywanym przypadku te wszystkie wymogi zostały spełnione. Sąd Rejonowy poczynił w tej mierze prawidłowe ustalenia, stąd zaskarżone postanowienie odpowiada prawu.

Wyżej wymieniona norma prawna nie wymaga zgody bądź wiedzy małżonki dłużnika o zaciągnięciu zobowiązania w ramach prowadzonego przez dłużnika przedsiębiorstwa.

Znajdujący w sprawie zastosowanie przepis art. 787[1] kpc pozostaje w związku z art 41 § 2 KRO regulującym odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W takim przypadku odpowiedzialność ograniczona jest do majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa i obejmuje również czynności prawne dotyczące tego przedsiębiorstwa zdziałanie bez zgody drugiego małżonka. Ponieważ w przedmiotowej sprawie zostało wykazane, że wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a skarżąca nie kwestionowała faktu, iż przedsiębiorstwo to wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, istniały podstawy do nadania klauzuli wykonalności także przeciwko skarżącej jako małżonce dłużnika z ograniczeniem jednak tej odpowiedzialności do majątku przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków.

Ustalenie składu przedsiębiorstwa do którego wierzyciel może skierować egzekucję obciążającą uczestniczkę następuje na etapie postępowania egzekucyjnego i pozostaje w zakresie tamtego postępowania i ewentualnych środków procesowych przysługujących na dalszym etapie postępowania, nie stanowiąc podstawy dla zakwestionowania prawidłowości wydania postanowienia o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.

Postanowienie SO w Rzeszowie z dnia 12 października 2018 r., VI Gz 289/18

Standard: 72630 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.