Odpowiedzialność majątkiem wspólnym z tytułu grzywny, przepadku, zabezpieczeń majątkowych
Odpowiedzialność małżonka majątkiem wspólnym za zobowiązania współmałżonka (odpowiedzialność majątkiem wspólnym – art. 41 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W świetle unormowania zawartego w art. 52a § 3 kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1986 r. Nr 39, poz. 193 ze zm.) orzeczenie przepadku rzeczy należącej do majątku wspólnego małżonków uprawnia małżonka osoby ukaranej do dochodzenia roszczeń w drodze procesu cywilnego.
Uchwała SN z dnia 4 grudnia 1987 r., III CZP 61/87
Standard: 15715
Orzeczenie przepadku rzeczy, stanowiącej dorobek małżonków, uprawnia małżonka osoby skazanej do dochodzenia przysługujących temu małżonkowi roszczeń w drodze procesu cywilnego (art. 369 k.p.k.).
Kara dodatkowa, przepadku narzędzi lub innych przedmiotów, może być - stosownie do art. 48 § 1 k.k. - orzeczona także wówczas, gdy rzeczy te służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.
Objęte przepadkiem rzeczy przechodzą na własność Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się tego orzeczenia. Taki skutek wyroku karnego orzekającego o przepadku rzeczy służących do popełnienia przestępstwa, w rozumieniu art. 48 § 1 k.k. odnieść należy także do przedmiotów dotkniętych przepadkiem, a stanowiących majątek objęty wspólnością majątkową małżeńską. Poszukiwanie środków ochrony mienia należącego do sfery stosunków majątkowych małżeńskich nie może prowadzić do sprzeczności z przepisami kodeksu karnego i wydanym w postępowaniu karnym prawomocnym wyrokiem skazującym. Jednakże należy też stwierdzić, że konsekwencje każdej kary - w tym także kary na majątku - jakim jest przepadek rzeczy - powinien ponieść sprawca przestępstwa, a nie jego małżonek lub rodzina.
Uchwała SN z dnia 23 grudnia 1986 r., III CZP 94/86
Standard: 15716 (pełna treść orzeczenia)