Małżonek dłużnika jako dłużnik egzekwowany
Odpowiedzialność małżonka majątkiem wspólnym za zobowiązania współmałżonka (odpowiedzialność majątkiem wspólnym – art. 41 k.r.o.) Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
zgoda małżonka na dokonanie określonej czynności prawnej przez współmałżonka nie dotyczy samego spełnienia świadczenia (w sensie technicznym wynikającym z umowy), które spoczywa nie na nim lecz na dłużniku, a jego małżonek musi pogodzić się z tym (tolerować fakt), że wierzytelność będzie egzekwowana z majątku wspólnego. Małżonek nie stanie się przez to dłużnikiem, a wraz z zastosowaniem art. 41 § 1 k.r.o. będzie odpowiedzialny za zobowiązanie wynikające z umowy, z ograniczeniem do majątku wspólnego, do którego w całości lub w części wierzyciel może skierować egzekucję. Następuje więc w zobowiązaniu, jak to czyni wiele ustawodawstw obcych oddzielenie długu (Schuld) od odpowiedzialności (Haftung), a to z kolei prowadzi do odróżnienia rzeczywistego dłużnika, który jest stroną umowy i przez to ma obowiązek świadczenia od osoby, która nie staje się stroną umowy i nie należy nazywać jej dłużnikiem, a jedynie osobą od której można egzekwować świadczenie, na skutek nadania przeciwko niej klauzuli wykonalności w postępowaniu egzekucyjnym; dla celów praktycznych bywa nazywanie jej dłużnikiem egzekwowanym (por. wyroki SN z dnia 4 listopada 2010 r. IV CSK 141/10 oraz z dnia 24 czerwca 2005 r. V CSK 799/04; postanowienie SN z dnia 27 września 2000 r. IV CSK 141/10 i uz. uchwały SN z dnia 24 października 2003 r. III CZP 72/03).
Małżonek taki ma tylko obowiązek znoszenia egzekucji z majątku wspólnego (por. wyrok SN z dnia 16 czerwca 2016 r. IV CSK 654/15).
Uchwała SN z dnia 11 kwietnia 2019 r., III CZP 106/18
Standard: 46760 (pełna treść orzeczenia)
Odpowiedzialność małżonka niebędącego dłużnikiem osobistym może powstać nie tylko przez nadanie przeciwko niemu klauzuli wykonalności -tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko dłużnikowi osobistemu. Nie ma przeszkód, aby wierzyciel wytoczył od razu powództwo przeciwko swemu dłużnikowi oraz jego małżonkowi, tyle że przeciwko temu ostatniemu z ograniczeniem odpowiedzialności do przedmiotów objętych wspólnością majątkową. Małżonek dłużnika jest zatem wspomnianym wcześniej tzw. dłużnikiem egzekwowanym.
Uchwała SN z dnia 11 kwietnia 2019 r., III CZP 106/18
Standard: 46768 (pełna treść orzeczenia)