Standardy na czasie

Wolność mediów to podstawa!

Wolność mediów jest nie tylko mechanizmem gwarantującym funkcjonowanie demokratycznego państwa, ale częścią jego istoty. Tak rozumiana wolność jest celem demokratycznego państwa prawa.

Czytaj więcej

Suwerenność a veto w sprawie budżetu UE

Zaciąganie zobowiązań międzynarodowych i ich wykonywanie nie prowadzi do utraty lub ograniczenia suwerenności państwa, ale jest jej potwierdzeniem, a przynależność do struktur europejskich nie stanowi ograniczenia suwerenności państwowej.

Czytaj więcej

Niezależny Sąd Najwyższy?

Rzecz niebywała, postanowienie SN, w którym najwyższa instancja sądowa respektuje własne uchwały i orzeczenia TSUE, nie powinno być w ogóle zauważone, a tymczasem wzbudza szacunek i daje nadzieje na PRAWORZĄDNOŚĆ.

Czytaj więcej

Co z tą aborcją?

Brak publikacji wyroku TK o aborcji z powodu ciężkiej wady płodu stwarza pozory, że do czasu publikacji wyrok nie obowiązuje, a więc aborcja z tego powodu jest legalna. Jest to błędne stanowisko, podobnie jak podważanie legalności samego wyroku.

Czytaj więcej

Niepodległość - Suwerenność - Unia Europejska

Suwerenność nie oznacza potęgi niepodlegającej wpływom zewnętrznym. Takie rozumienie suwerenności jest anachronizmem, które nie dostrzega dynamicznych zmian w świecie (UE, prawo międzynarodowe, globalizacja, demokratyzacja procesów decyzyjnych).

Czytaj więcej

Obraza uczuć religijnych

Przez obrazę uczuć religijnych należy rozumieć reakcję emocjonalną konkretnej osoby związaną z poniżającym, pogardliwym, obelżywym lub wyszydzającym zachowaniem wobec przedmiotu czci religijnej.

Czytaj więcej

Tajemnica obrończa

Wiedza obrońcy dotycząca sprawy jest tajemnicą dla organów prowadzących postępowanie karne. Dysponuje nią sam obrońca, w porozumieniu z oskarżonym i na jego korzyść

Czytaj więcej

Wypadek drogowy kwalifikowany jak zabójstwo

Media obiegła informacja o wyroku sądu w Hamburgu, w którym skazano jak za zabójstwo pirata drogowego łamiącego ze skutkiem śmiertelnym w centrum miasta wszelkie zasady ruchu drogowego. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zrobił to już w 2017 r.

Czytaj więcej
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.