Standardy na czasie

Co z tą aborcją?

Brak publikacji wyroku TK o aborcji z powodu ciężkiej wady płodu stwarza pozory, że do czasu publikacji wyrok nie obowiązuje, a więc aborcja z tego powodu jest legalna. Jest to błędne stanowisko, podobnie jak podważanie legalności samego wyroku.

Czytaj więcej

Niepodległość - Suwerenność - Unia Europejska

Suwerenność nie oznacza potęgi niepodlegającej wpływom zewnętrznym. Takie rozumienie suwerenności jest anachronizmem, które nie dostrzega dynamicznych zmian w świecie (UE, prawo międzynarodowe, globalizacja, demokratyzacja procesów decyzyjnych).

Czytaj więcej

Obraza uczuć religijnych

Przez obrazę uczuć religijnych należy rozumieć reakcję emocjonalną konkretnej osoby związaną z poniżającym, pogardliwym, obelżywym lub wyszydzającym zachowaniem wobec przedmiotu czci religijnej.

Czytaj więcej

Tajemnica obrończa

Wiedza obrońcy dotycząca sprawy jest tajemnicą dla organów prowadzących postępowanie karne. Dysponuje nią sam obrońca, w porozumieniu z oskarżonym i na jego korzyść

Czytaj więcej

Wypadek drogowy kwalifikowany jak zabójstwo

Media obiegła informacja o wyroku sądu w Hamburgu, w którym skazano jak za zabójstwo pirata drogowego łamiącego ze skutkiem śmiertelnym w centrum miasta wszelkie zasady ruchu drogowego. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zrobił to już w 2017 r.

Czytaj więcej

Dobro wspólne

Państwo to zorganizowana wspólnota UPODMIOTOWIONYCH OBYWATELI. Nie można go utożsamiać z interesem aparatu władzy, czy aktualnej politycznej większości, która zdominowała instytucje władzy publicznej.

Czytaj więcej

Mowa nienawiści

Ściganie nawoływania do nienawiści jest konieczne w państwie demokratycznym dla jego bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz wolności i praw innych osób. Znajduje ono silne uzasadnienie aksjologiczne na gruncie obowiązującej Konstytucji.

Czytaj więcej

Grillowanie świadka na komisji

Kiedy śledzi się przebieg prac sejmowej komisji śledczej w sprawie Amber Gold można odnieść wrażenie, że przesłuchujących nie wiążą żadne procedury, a przesłuchiwani nie mają żadnych praw.

Czytaj więcej

Tortury na komisariacie

Gdy krajowe standardy zawodzą po roku śledztwa w sprawie zgonu 25 – latka przesłuchiwanego w kajdankach w toalecie komisariatu, półnagiego, przy użyciu paralizatora, orzecznictwo ETPCz przywraca nadzieję w system i sprawiedliwość.

Czytaj więcej
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.