Art. 16. Obowiązek pouczeń uczestników postępowania
Kodeks postępowania karnego
§ 1. Jeżeli organ prowadzący postępowanie jest obowiązany pouczyć uczestników postępowania o ciążących obowiązkach i o przysługujących im uprawnieniach, brak takiego pouczenia lub mylne pouczenie nie może wywoływać ujemnych skutków procesowych dla uczestnika postępowania lub innej osoby, której to dotyczy.
§ 2. Organ prowadzący postępowanie powinien ponadto w miarę potrzeby udzielać uczestnikom postępowania informacji o ciążących obowiązkach i o przysługujących im uprawnieniach także w wypadkach, gdy ustawa wyraźnie takiego obowiązku nie stanowi. W razie braku takiego pouczenia, gdy w świetle okoliczności sprawy było ono nieodzowne, albo mylnego pouczenia, stosuje się odpowiednio § 1.
§ 3. Jeżeli uczestnikiem postępowania jest osoba, która nie ukończyła 18 lat, lub osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, sposób pouczenia powinien być dostosowany do jej wieku, stanu zdrowia i stanu rozwoju umysłowego.
- Pojęcie uczestnika postępowania w rozumieniu art. 16 § 1 k.p.k.
- Zakres obowiązku informacyjnego sądu i prokuratora (art. 16 k.p.k.)
- Pouczenie adekwatne do indywidualnych cech pouczanego
- Pouczenia o prawie, terminie i sposobie zaskarżenia orzeczenia; skutki niezrozumienia pouczenia lub wadliwego pouczenia (art. 100 § 8 i 9 k.p.k.)
- Obowiązek informacyjny organu procesowego wobec pokrzywdzonego
- Obowiązek powiadomienia pokrzywdzonego i pouczenia o możliwości działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 334 § 3 i art. 16 k.p.k.)
- Pouczenie świadka o prawie do odmowy udzielania odpowiedzi na pytanie lub złożenia zeznań (art. 16 k.p.k.)
- Obligatoryjny charakter pouczenia oskarżonego o przysługujących mu procesowych uprawnieniach (art. 300 k.p.k.)
- Konsekwencje wyjaśnień oskarżonego bez wcześniejszego uprzedzenia o prawie do odmowy ich składania
- Brak powinności pouczania podejrzanego przed każdą czynnością