Art. 395. Czynności sądu I instancji po wniesieniu zażalenia
Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. W przypadku wniesienia zażalenia sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawia je wraz z aktami sądowi właściwemu do jego rozpoznania, chyba że zażalenie jest spóźnione lub z mocy prawa niedopuszczalne. W takim przypadku sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, odrzuca zażalenie w składzie jednego sędziego.
§ 1[1]. Strona przeciwna może wnieść odpowiedź na zażalenie w terminie tygodnia od dnia doręczenia zażalenia, a w przypadkach gdy ustawa przewiduje doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz w przypadkach wskazanych w art. 394[1a] § 1 pkt 6 – od dnia wniesienia zażalenia.
§ 2. Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.
Poprzednie wersje
§ 1 w brzmieniu do 1 lipca 2023 W przypadku wniesienia zażalenia sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawia je wraz z aktami sądowi właściwemu do jego rozpoznania. Strona przeciwna może wnieść odpowiedź na zażalenie w terminie tygodnia od dnia doręczenia zażalenia, a w przypadkach gdy ustawa przewiduje doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz w przypadkach wskazanych w art. 394[1a] § 1 pkt 6 – od dnia wniesienia zażalenia".
§ 2 w brzmieniu do 1 lipca 2023 Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych"
- Przekazanie akt wraz z zażaleniem sądowi II instancji (art. 395 § 1 k.p.c.)
- Zażalenie "oczywiście uzasadnione" w rozumieniu art. 395 § 2 k.p.c.
- Kompetencja sądu do dokonania autokontroli swojego postanowienia (art. 395 § 2 k.p.c.)
- Brak wymogu doręczenia zażalenia oczywiście uzasadnionego (art. 395 § 2 k.p.c.)
- Niedopuszczalność autokontroli orzeczenia przez sąd z urzędu bez zażalenia (art. 395 § 2 k.p.c.)
- Obowiązek sądu przeciwdziałania przewlekaniu postępowania w trybie 395 § 2 k.p.c.
- Sąd, który wydał zaskarżone postanowienie jako sąd "zażaleniowy" (art. 395 § 2 k.p.c.)
- Rozpoznanie zażalenia w trybie art. 395 § 2 k.p.c. w granicach zaskarżenia
- Koszty postępowania zażaleniowego na gruncie art. 395 § 2 k.p.c.
- Zażalenie na postanowienie sądu uchylające własne postanowienie w trybie samokontroli z art. 395 § 2 k.p.c.
- Zwolnienie od opłaty od zażalenia oczywiście uzasadnionego (art. 99 u.k.s.c.)