Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przekazanie akt wraz z zażaleniem sądowi II instancji (art. 395 § 1 k.p.c.)

Czynności sądu I instancji po wniesieniu zażalenia (art. 395 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego do uzupełnienia braków formalnych pisma procesowego, przewodniczący zwraca je stronie (art. 130 § 2 k.p.c.). Zarządzenie o zwrocie pozwu doręcza się tylko powodowi (art. 130 § 4 k.p.c.). Jak wynika z kolei z brzmienia art. 395 § 1 zd. 1 k.p.c. akta sprawy wraz z zażaleniem sąd pierwszej instancji przedstawia sądowi drugiej instancji, po doręczeniu zażalenia stronie przeciwnej, a w przypadkach gdy ustawa przewiduje doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz w przypadkach wskazanych w art. 394 § 1 pkt 5 k.p.c., niezwłocznie po złożeniu zażalenia bez doręczenia go stronie przeciwnej.

Zgodnie z art. 398 k.p.c. przepisy dotyczące zażaleń na postanowienia sądu stosuje się odpowiednio do zażaleń na zarządzenia przewodniczącego.

W myśl art. 130 § 4 k.p.c. zarządzenie o zwrocie pozwu podlegało doręczeniu tylko powodowi, a zatem po złożeniu przez niego zażalenia na to zarządzenie, Sąd Okręgowy winien był przedstawić akta Sądowi Apelacyjnemu niezwłocznie po dokonaniu tej czynności, bez doręczenia go stronie pozwanej. W tych okolicznościach nie było podstaw do żądania od powoda odpisu złożonego przez niego zażalenia, a w konsekwencji brak było podstaw do wywodzenia z braku jego doręczenia w wyznaczonym terminie negatywnych dla niego skutków, poprzez jego odrzucenie.

Postanowienie SA we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2012 r., I ACz 2228/12

Standard: 18289 (pełna treść orzeczenia)

W myśl art. 371 k.p.c., po doręczeniu apelacji stronie przeciwnej sąd pierwszej instancji przedstawia niezwłocznie akta sprawy sądowi drugiej instancji. Jest to przepis, który odnosi się wprost do postępowania apelacyjnego. Natomiast w postępowaniu zażaleniowym stosuje się art. 395 § 1 k.p.c., zgodnie z którym akta sprawy wraz z zażaleniem sąd pierwszej instancji przedstawia sądowi drugiej instancji po doręczeniu zażalenia stronie przeciwnej, a w przypadkach gdy ustawa przewiduje doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz w przypadkach wskazanych w art. 394 § 1 pkt 5 k.p.c. - niezwłocznie po złożeniu zażalenia bez doręczenia go stronie przeciwnej, przy czym odpowiedź na zażalenie może być wniesiona wprost do sądu drugiej instancji w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zażalenia.

Przepis art. 395 § 1 k.p.c., który w postępowaniu zażaleniowym ma bezpośrednie zastosowanie, wyłącza w tym względzie potrzebę sięgania do art. 371 k.p.c. jako do przepisu, który z mocy odesłania zawartego w art. 397 § 2 zdanie pierwsze k.p.c. miałby odpowiednie zastosowanie w postępowaniu zażaleniowym.

Postanowienie SN z dnia 2 grudnia 2011 r., I PZ 32/11

Standard: 18288 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.