Koszty postępowania zażaleniowego na gruncie art. 395 § 2 k.p.c.
Czynności sądu I instancji po wniesieniu zażalenia (art. 395 k.p.c.)
Gdy orzeczenie jest wynikiem skorzystania przez sąd I instancji z uprawnienia przewidzianego w art. 395 § 2 KPC, nie oznacza, że w postępowaniu zakończonym w taki sposób, stronie wygrywającej nie należą się koszty postępowania zażaleniowego. Tylko istnienie tego szczególnego przepisu, pozwalającego na autokontrolę, spowodowało, że zażalenie zostało rozpoznane przez sąd, który je wydał, a nie sąd instancyjnie wyższy, do którego kierowane było zażalenie.
W postępowaniu, w którym sąd o zażaleniu rozstrzyga na podstawie art. 395 § 2 KPC, stronie wygrywającej, należą się koszty postępowania zażaleniowego, zgodnie z ogólną regułą z art. 98 KPC. Wobec tego, niewątpliwie powodowi jako stronie wygrywającej należą się w tym przypadku koszty postępowania zażaleniowego.
Zgodnie z § 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw w postępowaniu zażaleniowym przed sądem okręgowym - 25% stawki minimalnej, a jeżeli w pierwszej instancji nie prowadził sprawy ten sam adwokat - 50% stawki minimalnej, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł. § 10 ust. 2 nie określa jednoznacznie wysokości kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu zażaleniowym, gdy sąd rejonowy rozpoznaje zażalenie w trybie art. 395 § 2 k.p.c. Wtedy, w myśl § 20 ww. rozporządzenia, wysokość stawek minimalnych w sprawach nieokreślonych w rozporządzeniu ustala się, przyjmując za podstawę stawkę w sprawach o najbardziej zbliżonym rodzaju. Skoro więc ustawodawca nie wskazał wprost jak określać wysokość wynagrodzenia adwokata w sytuacji, gdy sąd rejonowy zmienia zaskarżone zażaleniem postanowienie w trybie art. 395 § 2 k.p.c. - to zgodnie z § 20 rozporządzenia zastosowanie ma także przepis § 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, tj. wynagrodzenie adwokata wynosi 25 % stawki minimalnej, lecz nie mniej niż 120 zł.
Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 21 lutego 2019 r., VIII Gz 254/18
Standard: 68222 (pełna treść orzeczenia)
Dłużnika, którego zażalenie zostało uwzględnione w całości w trybie art. 395 § 2 k.p.c., należało uznać za stronę wygrywającą to postępowanie i wobec zgłoszenia stosownego żądania zasądzić koszty postępowania zażaleniowego na podstawie art. 98 § 1 k.p.c.
Postanowienie SA w Rzeszowie z dnia 9 sierpnia 2013 r., I ACz 410/13
Standard: 79150 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 79151