Art. 1131. Zasady ustalania kontaktów z dzieckiem

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

§ 2. Przepisy § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w pieczy zastępczej.

Komentarze orzeczniczeKomentarze autorskieAnalizy

Jacek Ignaczewskisędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, twórca StandardówPrawa.pl., autor wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.: Kontakty w piąty weekend miesiąca

Prawo nie definiuje w jaki sposób należy rozumieć słowo „weekend”. Zwyczajowo jest przyjęte, że oznacza koniec tygodnia wolny od nauki i pracy, występujący cyklicznie po pięciu dniach roboczych.

Do określenia zakresu znaczeniowego słowa „weekend” w pełni ma zastosowanie przepis art. 113[1] § 1 k.r.o. Na tej podstawie w pierwszej kolejności rodzice wspólnie precyzują zakres omawianego pojęcia, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Weekendowe kontakty mogą być określone przemiennie, np. w co drugi weekend miesiąca, albo przez ich numeryczne wskazanie w odniesieniu do miesiąca, np. w każdy drugi i czwarty koniec miesiąca. Niezależnie od wybranego sposobu, należy sprecyzować pojęcie weekendu datą i godziną początkową i końcową. Według ustaleń, weekend może zaczynać się w piątek od godz. … albo w sobotę od godz. … Z określeniem końca weekendu nie ma problemu, jest nim niedziela, doprecyzowania wymaga jedynie końcowa godzina.

Z zasady w miesiącu występują cztery weekendy, ale cyklicznie występuje ich pięć, przy czym czasem pierwszy dzień weekendu występuje w sobotę a czasem w niedzielę, co ma istotne znaczenie, jeżeli początek weekendu ustalono na piątek.

W latach 2023 – 2025 występują co najmniej cztery piąte weekendy w roku, liczone niezależnie od tego, czy pierwszy dzień przypada w sobotę czy w niedziele (rok 2023 – styczeń, kwiecień, lipiec, październik, grudzień; rok 2024 – marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień; rok 2025 – marzec, czerwiec, sierpień, listopad). W analizowanym okresie przyjęcie, że piąty weekend rozpoczyna się tylko wówczas, gdy pierwszy dzień weekendu przypada na sobotę wówczas przypadają po 3 weekendy w roku. W tym wypadku zatraca się istotę kontaktów z dzieckiem, która sprowadza się do podtrzymywania więzi z dzieckiem. Do tego jest niezbędna cykliczność kontaktów. Trzy weekendy w roku nie zapewniają jej, gdyż zdarzają się wówczas wielomiesięczne przerwy. Przykładowo, po kontakcie w czerwcu 2024 r.

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.