Zarządzenia zapewniające wykonywanie kontaktów z dzieckiem (art. 582[1] k.p.c. i art. 445[3] k.p.c.)
Kontakty z dzieckiem (art. 113 – 113[6] k.r.o.) Zasady ustalania kontaktów z dzieckiem (art. 113[1] k.r.o.) Sprawy rodzinne i opiekuńcze (art. 568 - 584 k.p.c.) Postępowanie w sprawach małżeńskich (art. 425 – 452 k.p.c.)
Gdy osoba, której sąd zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej zgodnie z art. 582[1] § 3 k.p.c., dopuściła się naruszenia obowiązku wynikającego z orzeczenia o kontaktach, wówczas sąd, orzekając o kontaktach, powinien jednocześnie wskazać konkretne zachowania, których podjęcie lub zaniechanie zostanie zakwalifikowane jako naruszenie obowiązków, usprawiedliwiające nakazanie zapłaty sumy pieniężnej. Jeżeli więc postępowanie w przedmiocie wykonania kontaktów będzie jednoetapowe, konkretyzacja obowiązków rodziców powinna nastąpić już w postanowieniu orzekającym o kontaktach, zawierającym zgodnie z art. 582[1] § 3 k.p.c. zagrożenie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej.
Uchwała SN z dnia 28 kwietnia 2022 r., III CZP 87/22
Standard: 63143 (pełna treść orzeczenia)
Postępowanie dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem obejmuje dwa etapy. W pierwszym sąd orzeka o zagrożeniu nakazaniem zapłaty określonej osobie oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie. Wyczerpanie pierwszego etapu jest konieczne do przejścia na drugi etap.
Wyjątkowo wyczerpanie pierwszego etapu może nastąpić już w postępowaniu rozpoznawczym. Możliwość taką przewiduje art. 582[1] § 3 k.p.c., zgodnie z którym w razie uzasadnionej obawy naruszenia obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, lub osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem albo osobę, której tego kontaktu zakazano, sąd opiekuńczy - przy orzekaniu o kontaktach - może zagrozić nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, stosownie do zasad określonych w art. 598[15] k.p.c.
W pozostałych wypadkach konieczne jest orzeczenie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na podstawie art. 598[15] k.p.c., gdyż dopiero po zakończeniu pierwszego etapu możliwe jest przejście do drugiego etapu, w którym sąd orzeka o nakazaniu zapłaty sumy pieniężnej. Wynika to z art. 598[16] § 1 k.p.c., zgodnie z którym jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.
Uchwała SN z dnia 22 maja 2013 r., III CZP 25/13
Standard: 36846 (pełna treść orzeczenia)