Art. 64. Recydywa i multirecydywa
Kodeks karny
§ 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd wymierza karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 2. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1 lub art. 64a, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub
inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 3. Przewidziane w § 1 lub 2 podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni.
Poprzednie wersje
§ 1 i § 2 w brzmieniu do 30 września 2023 r.
§ 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 2. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
- Recydywa zwykła (art. 64 § 1 k.k.)
- Bieg pięcioletniego okresu z 64 § 1 k.k. w razie orzeczenia wyrokiem łącznym kary łącznej pozbawienia wolności
- Multirecydywa (art. 64 § 2 k.k.)
- Przestępstwa podobne (art. 115 § 3 k.k. )
- Pojęcie „ustawowe zagrożenie karą"
- Kwalifikacja zachowań składających się na czyn ciągły przed upływem terminu pięcioletniego z art. 64 k.k.
- Warunek odbycia kary w razie zaliczenia na jej poczet tymczasowego aresztowania
- Pobyt w schronisku dla nieletnich lub zakładzie poprawczym jako odbycie kary w rozumieniu art. 64 § 1 k.k.
- Inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy (art. 64 § 2 k.k.)
- Udokumentowanie recydywy w procesie (art. 213 § 2 k.p.k.)
- Znikoma społeczna szkodliwości czynu popełnionego w warunkach recydywy
- Wymiar kary recydywiście
- Wypadek mniejszej wagi a recydywa