Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Bieg pięcioletniego okresu z 64 § 1 k.k. w razie orzeczenia wyrokiem łącznym kary łącznej pozbawienia wolności

Recydywa i multirecydywa (art. 64 k.k.)

Zgodnie z treścią uchwały Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 1985 r. – VI KZP 5/85 (OSNKW 1985/7 – 8/54) w wypadku orzeczenia wyrokiem łącznym kary łącznej pozbawienia wolności pięcioletni okres przewidywany w art. 60 § 1 k.k. (aktualnie 64 § 1 k.k.) biegnie od odbycia w całości lub w części co najmniej 6 miesięcy kary łącznej, przy czym kara, za przestępstwo poprzednie, do którego odnosi się podobieństwo przestępstwa ponownego, musi być orzeczona w rozmiarze co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2006 r., IV KK 464/05

Standard: 77248 (pełna treść orzeczenia)

W wypadku orzeczenia wyrokiem łącznym kary łącznej pozbawienia wolności pięcioletni okres przewidziany w art. 60 § 1 d.k.k. biegnie od odbycia w całości lub w części (co najmniej 6 miesięcy) kary łącznej, przy czym kara za przestępstwo poprzednie, do którego odnosi się podobieństwo przestępstwa ponownego, musi być orzeczona w rozmiarze co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Z istoty kary łącznej wynika - i to zarówno wtedy, gdy dotyczy ona przestępstw objętych tym samym postępowaniem, jak i wówczas, gdy chodzi o przestępstwa, które były przedmiotem odrębnych postępowań zakończonych prawomocnymi wyrokami, że pochłania ona kary orzeczone za poszczególne przestępstwa i tylko ona podlega wykonaniu. Orzeczenie kary łącznej wyłącza więc możliwość odrębnego wykonywania kar jednostkowych, a dotychczasowe odbycie (wykonanie) tych kar podlega stosownemu zaliczeniu na poczet kary łącznej.

Wskazana istota kary łącznej, a przede wszystkim to, że kara ta w fazie wykonania "występuje" na miejsce objętych (pochłoniętych) nią kar jednostkowych, przemawia za uznaniem, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu pięcioletni okres biegnie od odbycia w całości lub w części (co najmniej 6 miesięcy) kary łącznej pozbawienia wolności. Wspomnianego okresu nie liczy się więc od ewentualnie wcześniejszego odbycia jednostkowej kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo w rozmiarze co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności, do którego odnosi się podobieństwo przestępstwa ponownego, gdyż - jak już wskazano - z chwilą orzeczenia kary łącznej odrębne wykonanie kar jednostkowych nie wchodzi w rachubę, a fakt ewentualnego wcześniejszego odbycia tej kary podlega zaliczeniu na poczet kary łącznej.

Stanowisko to wynika także pośrednio z pkt 6 wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w sprawie prawidłowego stosowania przepisów dotyczących przestępstw popełnionych w warunkach recydywy (uchwała połączonych Izb Karnej i Wojskowej z dnia 22 grudnia 1978 r., VII KZP 23/77), w której wskazano warunki niezbędne do przyjęcia powrotu do przestępstwa określonego w art. 60 k.k. w wypadku wcześniejszego odbywania kary łącznej, oraz uchwał Sądu Najwyższego: z dnia 10 czerwca 1977 r., VII KZP 20/77 i z dnia 8 grudnia 1978 r., VII KZP 43/78.

Uchwała SN z dnia 24 kwietnia 1985 r., VI KZP 5/85

Standard: 77249 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.