Warunek odbycia kary w razie zaliczenia na jej poczet tymczasowego aresztowania
Recydywa i multirecydywa (art. 64 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z art. 42 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 5 § 1 k.p.k. wynika, że skazanym, także w rozumieniu art. 64 § 1 k.k., jest osoba, co do której zapadł prawomocny wyrok sądu.
Nie został spełniony pierwszy warunek recydywy z art. 64 § 1 k.k., jakim jest popełnienie przestępstwa po uprzednim prawomocnym skazaniu. (…) Dopiero gdy jest spełniony ten wyjściowy warunek, to przyjmuje się, że odbyciem kary pozbawienia wolności w danej sprawie w rozmiarze co najmniej 6 miesięcy jest stosowanie w niej tymczasowego aresztowania w związku z zarzuconym i następnie przypisanym czynem, przez ten okres i zaliczenie go na poczet kary pozbawienia wolności wymierzonej w tejże sprawie.
Wyrok SN z dnia 27 stycznia 2010 r., III KK 396/09
Standard: 14010 (pełna treść orzeczenia)
Z chwilą uprawomocnienia się wyroku skazującego sprawcę na karę pozbawienia wolności, okres tymczasowego aresztowania zaliczony na poczet tej kary staje się częścią odbytej przez niego kary.
Ponieważ wyrok skazujący Kamila G. za przestępstwa umyślne, którym to wyrokiem zaliczono na poczet wymierzonej mu kary okres tymczasowego aresztowania (trwający rok i miesiąc), uprawomocnił się przed popełnieniem przez niego kolejnych przestępstw umyślnych, podobnych do tych, za które został skazany, słusznie Sąd Rejonowy ustalił, że te kolejne przestępstwa Kamil G. popełnił w warunkach recydywy określonej w art. 64 § 1 k.k.
Przekonanie Sądu Okręgowego, że okresu tymczasowego aresztowania oskarżonego nie można, wobec dyrektyw językowej wykładni oraz stanowiska zaprezentowanego w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1989 r., IV KR 108/89 utożsamiać z „odbywaniem” przez niego kary pozbawienia wolności, ma charakter odosobniony.
Pogląd, że możliwe jest odbywanie prawomocnie orzeczonej kary pozbawienia wolności w warunkach tymczasowego aresztowania, bez potrzeby uprzedniego, formalnego wprowadzenia jej do wykonania, wyrażany jest powszechnie w nauce prawa karnego.
Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2006 r., III KK 409/05
Standard: 35553 (pełna treść orzeczenia)