Wypadek mniejszej wagi a recydywa
Recydywa i multirecydywa (art. 64 k.k.) Wypadek mniejszej wagi
Popełnienie czynu przestępnego w warunkach recydywy nie wyłącza możliwości kwalifikowania go jako wypadku mniejszej wagi, jeżeli ustawa taką postać przestępstwa przewiduje.
Wypadek mniejszej wagi określają przesłanki dotyczące zarówno przedmiotowej jak i podmiotowej strony czynu. Czyn stanowiący wypadek mniejszej wagi jest typem uprzywilejowanym w stosunku do przestępstwa objętego przepisem o typie podstawowym.
Dla ustalenia więc, czy zachodzi wypadek mniejszej wagi, nie mają znaczenia okoliczności, które nie wiążą się z określeniem tego typu przestępstwa, a które mogą mieć wpływ na wymiar kary, w szczególności takie, jak osobowość sprawcy, poprzednia jego karalność, nagminność (por. wytyczne połączonych Izb Karnej i Wojskowej Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 1971 r. w zakresie wykładni i stosowania ustaw karnych dotyczących warunkowego umorzenia postępowania VI KZP 26/69).
W razie zakwalifikowania czynu jako wypadku mniejszej wagi, jeżeli przy tym został on popełniony w warunkach recydywy z art. 60 k.k., należy za czyn taki wymierzyć karę pozbawienia wolności. Stanowi o tym przepis art. 60 k.k., który ponadto zakreśla zasady wymierzenia kary pozbawienia wolności bez względu na to, czy przepis, który ma być zastosowany, przewiduje - oprócz kary pozbawienia wolności - alternatywnie także kary łagodniejszego rodzaju.
Uchwała SN z dnia 15 lipca 1971 r., VI KZP 42/70
Standard: 41505 (pełna treść orzeczenia)