Art. 47714. Postępowanie i rozstrzygnięcie w przedmiocie odwołania
Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. Sąd oddala odwołanie, jeżeli nie ma podstaw do jego uwzględnienia.
§ 2. W przypadku uwzględnienia odwołania sąd zmienia w całości lub w części zaskarżoną decyzję organu rentowego lub zaskarżone orzeczenie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub decyzję tego zespołu i orzeka co do istoty sprawy.
§ 21. Jeżeli decyzja nakładająca na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalająca wymiar tego zobowiązania lub obniżająca świadczenie, została wydana z rażącym naruszeniem przepisów o postępowaniu przed organem rentowym, sąd uchyla tę decyzję i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu.
§ 3. Jeżeli odwołanie wniesiono w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy lub niewydaniem orzeczenia
przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub decyzji przez ten zespół, sąd w razie
uwzględnienia odwołania zobowiązuje organ lub zespół do wydania decyzji lub orzeczenia w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny, albo orzeka co do istoty sprawy. Jednocześnie sąd stwierdza, czy niewydanie decyzji przez organ rentowy nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa.
§ 4. W sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji albo stwierdzenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie od decyzji opiera się wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji albo stwierdzenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, które powstały po dniu złożenia odwołania od tej decyzji. W tym przypadku sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie.
§ 5. Przepis § 4 stosuje się odpowiednio w sprawach o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników.
§ 6. W sprawie, w której wniesiono odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub wydanej przez ten zespół decyzji, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących niepełnosprawności lub na podstawie nowych okoliczności wpływających na poziom potrzeby wsparcia, które powstały po dniu wniesienia odwołania od tego orzeczenia lub decyzji. W tym przypadku sąd uchyla orzeczenie lub decyzję, przekazuje sprawę do rozpoznania wojewódzkiemu zespołowi do spraw orzekania o niepełnosprawności i umarza postępowanie.
Poprzednie wersje
§ 2. w brzmieniu do 1 stycznia 2024 r. W przypadku uwzględnienia odwołania sąd zmienia w całości lub w części zaskarżoną decyzję organu rentowego lub zaskarżone orzeczenie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i orzeka co do istoty sprawy.
§ 3. zd. 1. w brzmieniu do 1 stycznia 2024 r. Jeżeli odwołanie wniesiono w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy lub niewydaniem orzeczenia przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, sąd w razie uwzględnienia odwołania zobowiązuje organ lub zespół do wydania decyzji lub orzeczenia w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny, albo orzeka co do istoty sprawy.
§ 6. w brzmieniu do 1 stycznia 2024 r. W sprawie, w której wniesiono odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących niepełnosprawności, które powstały po dniu wniesienia odwołania od tego orzeczenia. W tym przypadku sąd uchyla orzeczenie, przekazuje sprawę do rozpoznania wojewódzkiemu zespołowi do spraw orzekania o niepełnosprawności i umarza postępowanie.
- Charakterystyka postępowania w sprawach ubezpieczeniowych
- Rodzaje rozstrzygnięć w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
- Kognicja sądu w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych
- Związanie sądu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych decyzją organu rentowego
- Formalna i merytoryczna kontrola decyzji organu rentowego, ZUS-u (art. 477[14] k.p.c.)
- Zastosowanie art. 316 § 1 k.p.c. w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
- Zaskarżenie decyzji organu rentowego o umorzeniu i zawieszeniu postępowania
- Uchylenie decyzji wydanej z rażącym naruszeniem przepisów o postępowaniu przed organem rentowym (art. 477[14] § 2[1] k.p.c.)
- Stwierdzenie, czy niewydanie decyzji przez organ rentowy nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa (art. 477 § 3 k.p.c.)
- Nowe okoliczności, które powstały po dniu złożenia odwołania od decyzji, o której mowa w art. 477[14] § 4 k.p.c.
- Kontradyktoryjność procesu w sprawach ubezpieczeniowych
- Postępowanie dowodowe przed sądem rozpoznającym sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych
- Przeprowadzenie dowodu z urzędu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
- Zeznania świadków lub z przesłuchanie stron w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 473 § 1 k.p.c.)
- Cofnięcie wniosku o emeryturę w postępowaniu przed sądem
- Niedopuszczalność zobowiązania organu rentowego do wydania decyzji określonej treści
- Wyrok ustalający w sprawach ubezpieczeniowych
- Powaga rzeczy osądzonej w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
- Właściwe ustawodawstwo dla ubezpieczenia osoby wykonującej pracę w państwach członkowskich; koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
- Wznowienie postępowania w sprawach ubezpieczeniowych