Art. 52. Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej.

§ 1a. Ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

§ 3. Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd na żądanie jednego z małżonków nie wyłącza zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej. Jeżeli rozdzielność majątkowa została ustanowiona na żądanie wierzyciela, małżonkowie mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską po dokonaniu podziału majątku wspólnego lub po uzyskaniu przez wierzyciela zabezpieczenia, albo zaspokojenia wierzytelności, lub po upływie trzech lat od ustanowienia rozdzielności.

Komentarze orzeczniczeKomentarze autorskie

Helena Ciepładr Helena Ciepła, Sędzia Sądu Najwyższego w st. spoczynku, wykładowca Uczelni Łazarskiego, autorka i współautorka wielu cenionych komentarzy do przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i hipoteki: Ustanowienie rozdzielności majątkowej na żądanie wierzyciela jednego z małżonków

Spis treści

1. Zagadnienia wprowadzające

Rozdzielność majątkowa została wprowadzona do kodeksu rodzinnego ustawą z 17 czerwca 2004r. . o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 162, poz. 1691) z mocą od dnia 20 stycznia 2005r.  i zastąpiła zniesienie wspólności ustawowej..

Ustanowiona przez sąd rozdzielność majątkowa stanowi przymusowy ustrój majątkowy. Rozdzielność majątkowa, która przed zmianą przepisów powstawała na skutek zniesienia przez sąd wspólności majątkowej nie miała takiego charakteru.

Ustanowiona przez sąd rozdzielność majątkowa w samym przepisie art.52 § 2 k.r.o. została wskazana jako wyjątkowa i możliwa do ustanowienia z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Jedyną przesłanką wytoczenia powództwa o ustanowienie rozdzielności przez każde z małżonków są „ważne powody”.

Nie ulegało wątpliwości, że przytoczone uregulowania stanu prawnego nie uwzględniały interesu wierzyciela jednego z małżonków. Uniemożliwiały zaspokojenie jego wierzytelności, której nie mógł zaspokoić z majątku osobistego dłużnika i składników majątku wspólnego małżonków wymienionych w art. 41 § 2 k.r.o. i tym samym  nie spełniały oczekiwań społecznych.

Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, ustawodawca ustawą z dnia  7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ( tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz.7 ze zm.) wprowadził do systemu art. 52 § 1a k.r.o., w brzmieniu :Ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków”. Przepis ten obowiązuje od 20 stycznia 2008r. Jest próbą wyważenia na nowo interesów małżonków oraz ich wierzycieli.

2. Przesłanki żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej na wniosek wierzyciela

Przepis art. 52 § 1a k.r.o. przyznaje wierzycielowi jednego z małżonków

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.