Art. 4421. Przedawnienie roszczeń z czynu niedozwolonego

Kodeks cywilny

§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

§ 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

§ 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.

Komentarze orzeczniczeKomentarze autorskie

Helena Ciepładr Helena Ciepła, Sędzia Sądu Najwyższego w st. spoczynku, wykładowca Uczelni Łazarskiego, autorka i współautorka wielu cenionych komentarzy do przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i hipoteki: Przedawnienie roszczeń z czynu niedozwolonego

Ustawą z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (Dz. U. 2017, poz. 1132) z dniem 27 czerwca 2017 r. zmieniony art. 442[1] § 1 otrzymał brzmienie:

"§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.".

Art. 442[1] k.c. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 120 k.c. W przeciwieństwie do art. 120 k.c. w art. 442[1] k.c. bieg przedawnie­nia rozpoczyna się w dniu zaistnienia wymienionych tam zdarzeń faktycznych a nie od powstania wymagalności roszczenia

Przepis ten reguluje termin i sposób liczenia okresu przedawnienia roszczenia za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym. Do dnia 27.6.2017 r. roszczenie to ulegało przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia (wiadomość pozytywna), nie dłużej niż 10 lat od dnia zdarzenia. Od 27.6.2017 r. 3-letni termin rozpoczyna się od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Kluczem do ustalenia początku biegu terminu przedawnienia jest więc wyjaśnienie kwestii wstępnej polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytanie czym jest „należyta staranność”?

Pojęcie to nie stanowi novum, bowiem k.c. posługuje się nim w innych przepisach, np. 355, 527 k.c. Najbardziej przydatny jest art. 355 k.c., bowiem nie tylko zawiera wskazówki interpretacji, ale wyróżnia wzorzec należytej staranności w stosunkach gospodarczych z uwzględnieniem podwyższonego poziomu staranności przy wykonywaniu z uwagi na zawodowy charakter działalności, a więc wyższym poziomie od przeciętnego.

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.