Art. 101. Zarząd majątkiem dziecka; zezwolenie sądu

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

§ 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

§ 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego albo, w przypadkach wskazanych w art. 640[1] ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, 1429, 1606 i 1615), sądu spadku dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

§ 4. Jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego
albo, w przypadkach wskazanych w art. 640[1] ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, sądu spadku – jeżeli spadek odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka. W braku porozumienia rodziców stosuje się przepis § 3.

Poprzednie wersje

§ 3. w brzmieniu do 14 listopada 2023 r. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Komentarze orzeczniczeKomentarze autorskie

Helena Ciepładr Helena Ciepła, Sędzia Sądu Najwyższego w st. spoczynku, wykładowca Uczelni Łazarskiego, autorka i współautorka wielu cenionych komentarzy do przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i hipoteki: Zarząd majątkiem dziecka

Spis treści

1. Pojęcie zarządu majątkiem dziecka 

Ustawodawca posługuje się w art. 95 §1 k.r.o. i 101 § 3 k.r.o. pojęciami „pieczy nad majątkiem dziecka” i ”zarządu majątkiem dziecka”, lecz pojęć tych nie definiuje. W orzecznictwie i w doktrynie przyjmuje się, że w ramach władzy rodzicielskiej piecza dotyczy majątku dziecka w szerokim tego słowa znaczeniu, obejmującym  troskę, dbałość o zachowanie  stanu tego majątku, natomiast zarząd jest kategorią jurydyczną, nie jest pojęciem jednolitym, dotyczy konkretnych czynności faktycznych ( np. wycięcie spróchniałego drzewa, czynności  prawnych i czynności polegających na reprezentowaniu dziecka  przed sądami i innymi organami oczywiście w sprawach dotyczących jego majątku, w ramach racjonalnego gospodarowania tym majątkiem. Rozróżnienie to ma istotne znaczenie z pkt. widzenia skutków dokonania tych czynności z naruszeniem przepisów o zarządzie majątkiem dziecka. Skutkiem tym przy czynnościach pr. jest nieważność czynności -  i nie wywiera żadnego skutku wobec dziecka, przy czynnościach faktycznych – obowiązek naprawienia szkody, a przy czynnościach reprezentacji . Jedynie w sytuacjach wyjątkowych rodzice, którym przysługuje władza rodz. nie mają prawa zarządu majątkiem dziecka.  Może to wynika bezpośrednio z przepisu ustawy art. 101§ 2 kr, art. 102 kr, bądź z zarządzenia sądu opiekuńczego wydanego na podstawie art. 109 kr., który może  powierzyć zarząd majątkiem ustanowionemu kuratorowi.

2. Majek dziecka

Przez majątek dziecka podlegający zarządowi rodziców należy rozumieć aktywa, jak też pasywa (zmniejszające jego wartość). Zarząd majątkiem dziecka stanowi doniosły atrybut władzy rodzicielskiej. Nabiera praktycznego znaczenia zwłaszcza obecnie, kiedy posiadanie majątku  przez dziecko nie należy do rzadkości. Powszechną praktyką jest obdarowywanie dzieci  przez rodziców, krewnych i osoby bliskie z okazji  różnego rodzaju uroczystości (chrztu, pierwszej komunii, urodzin,

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.