Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka
Zarząd majątkiem dziecka; zezwolenie sądu (art. 101 k.r.o. i art. 583 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Reprezentacja rodzica w sprawach majątkowych dziecka, jeśli obejmuje czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga umocowania udzielonego przez Sąd opiekuńczy (art. 101 § 3 k.r.o.). Miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutki w sferze majątku małoletniego, wartości przedmiotu danej czynności oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych.
Konsekwencją braku zezwolenia Sądu opiekuńczego z art. 101 § 3 k.r.o. jest nieważność dokonanej czynności (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN z dnia 30 kwietnia 1977 r., III CZP 73/76).
W doktrynie wskazano przykłady czynności przekraczających ramy zwykłego zarządu majątkiem dziecka. W szczególności zaliczono do nich zrzeczenie się dziedziczenia, odrzucenie spadku oraz przyjęcie spadku wprost.
Postanowienie SR dla m.st. Warszawy z dnia 13 czerwca 2016 r., VI Nsm 298/16
Standard: 6800
Umowa dzierżawy zawarta bez zgody sądu opiekuńczego przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych jest nieważna jako przekraczająca zakres zwykłego zarządu i nie podlega konwalidacji na podstawie art. 18 k.c.
Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2007 r., II UK 178/06
Standard: 11353 (pełna treść orzeczenia)