Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Małoletni posiadacz rachunku (art. 58 Pr.Bank)

Ograniczona zdolność do czynności prawnych (art. 15 k.c.) Rachunki bankowe (art. 49 - 62 p.b.) Zarząd majątkiem dziecka; zezwolenie sądu (art. 101 k.r.o. i art. 583 k.p.c.)

Zgodnie z art. 58 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2357) małoletni posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może po ukończeniu trzynastu lat swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tych rachunkach, o ile nie sprzeciwi się temu na piśmie jego przedstawiciel ustawowy. Ustawa wprost więc przewiduje sytuację, gdy osoba małoletnia jest posiadaczem rachunku bankowego. 

Ulokowane środki pieniężne małoletniego mogą być podejmowane przez opiekuna tylko za zezwoleniem sądu opiekuńczego, a w ramach zwykłych spraw opieki i zwykłego zarządu mieści się jedynie wypłacanie kwot potrzebnych do zaspokajania uzasadnionych potrzeb małoletniego. 

Zezwolenia takiego nie mogła przy tym pozwanej udzielić sama powódka, gdyż jako osoba małoletnia nie miała ona pełnej zdolności do czynności prawnych, stąd też nie mogła ona samodzielnie podejmować czynności poza granicami określonymi w art. 19-11 k.c. i art. 58 ustawy Prawo Bankowe

Wyrok SO w Suwałkach z dnia 13 listopada 2019 r., I Ca 400/19

Standard: 58729 (pełna treść orzeczenia)

Treść art. 58 Prawa bankowego nie wyklucza konstrukcji, w ramach której rachunek osoby małoletniej jest rachunkiem powiązanym (subkontem) z rachunkiem innej osoby, zwłaszcza rodzica, nie znosi również ograniczeń w dysponowaniu środkami przez małoletniego w stosunkach zewnętrznych, a w szczególności w przypadku nielegalnego doprowadzenia do transferu środków z rachunku głównego na subkonto, a następnie na rachunek osoby nieuprawnionej. Tego rodzaju postępowanie – niezależne od wiedzy i woli posiadacza rachunku głównego i subkonta – nie mieści się w żadnej mierze w ramach swobody małoletniego w rozporządzaniu depozytem, ani zarządu jego majątkiem przez przedstawiciela ustawowego, a w szczególności nie znosi legitymacji procesowej czynnej przedstawiciela ustawowego jako posiadacza rachunku głównego w dochodzeniu zwrotu nielegalnie pobranych środków przekazanych w pierwszej kolejności na subkonto małoletniego.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 10 kwietnia 2017 r., III Ca 43/17

Standard: 58730 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.