Art. 89. Wynagrodzenie biegłego za wykonaną pracę oraz zwrot niezbędnych wydatków
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
1. Biegłemu powołanemu przez sąd przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz zwrot poniesionych przez niego wydatków niezbędnych dla wydania opinii.
2. Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę ustala się, uwzględniając wymagane kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy, a wysokość wydatków, o których mowa w ust. 1 – na podstawie złożonego rachunku.
3. Wynagrodzenie biegłych oblicza się według stawki wynagrodzenia za godzinę pracy albo według taryfy zryczałtowanej określonej dla poszczególnych kategorii biegłych ze względu na dziedzinę, w której są oni specjalistami. Podstawę obliczenia stawki wynagrodzenia za godzinę pracy i taryfy zryczałtowanej stanowi ułamek kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa.
4. Wynagrodzenie biegłego będącego podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług podwyższa się o kwotę podatku od towarów i usług, określoną zgodnie ze stawką tego podatku obowiązującą w dniu orzekania o tym wynagrodzeniu.
4a. (uchylony)
4b. (uchylony)
5. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, stawki wynagrodzenia biegłych za wykonaną pracę oraz taryfy zryczałtowane, o których mowa w ust. 3, mając na uwadze nakład pracy i kwalifikacje biegłego oraz poziom wynagrodzeń uzyskiwanych przez pracowników wykonujących podobne zawody, stopień złożoności problemu będącego przedmiotem opinii oraz warunki, w jakich opracowano opinię, a także sposób dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii.
- Charakter stosunku łączącego biegłego z sądem
- Ustalenie przez sąd wysokości wynagrodzenia biegłego za stawiennictwo do sądu i wykonaną pracę (art. 288 k.p.c.)
- Wynagrodzenie biegłego a podatek VAT
- Wynagrodzenie za opinię wykraczającą poza zakres tezy dowodowej
- Wynagrodzenie za opinię sporządzoną na zlecenie sądu przez instytut naukowy (art. 291 k.p.c.)
- Niedopuszczalność drogi sądowej o zapłatę wynagrodzenia dla biegłego (art. 2 k.p.c.).
- Dochodzenie przez biegłego na drodze sądowej odsetek od wynagrodzenia
- Zażalenia na wynagrodzenie biegłego, mediatora, należności świadka (art. 394[1a] § 1 pkt 9 k.p.c.)
- Obowiązek uiszczenia zaliczki na pokrycie wydatków (art. 130[4] k.p.c.)