Art. 7301. Uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
§ 1[1]. W sprawach wymienionych w art. 479[89] sąd w ramach oceny, czy uprawdopodobniono roszczenie, bierze pod uwagę prawdopodobieństwo unieważnienia prawa wyłącznego w innym toczącym się postępowaniu. Okoliczność tę ustala się w oparciu o informacje pochodzące od stron, chyba że jest ona znana sądowi z urzędu.
§ 2. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
§ 2[1]. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia uważa się za uprawdopodobniony, gdy żądającym zabezpieczenia jest powód dochodzący należności zapłaty z tytułu transakcji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, w przypadku gdy wartość tej transakcji nie przekracza siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych, a dochodzona należność nie została uregulowana i od dnia upływu terminu jej płatności upłynęły co najmniej trzy miesiące
§ 3. Przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd uwzględni interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.
- Legitymacja czynna do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia (art. 730[1] k.p.c.)
- Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek (art. 736 § 1 pkt 2 k.p.c.)
- Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia art. 730[1] k.p.c.
- Uprawdopodobnienie interesu prawnego
- Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego
- Uprawdopodobnienie roszczenia
- Uprawdopodobnienie roszczenia prywatną opinią wnioskodawcy
- Uprawdopodobnienie według reguł zawartych w art. 243 k.p.c.
- Wybór sposobu zabezpieczenia uwzględniający interesy obydwu stron (art. 730[1] § 3 k.p.c.)