Wybór sposobu zabezpieczenia uwzględniający interesy obydwu stron (art. 730[1] § 3 k.p.c.)
Uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. (art. 730[1] i art. 736 § 1 pkt 2 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Biorąc pod uwagę cele zabezpieczenia, a także wynikającą z przepisów o zabezpieczeniu, a zwłaszcza mającego w tym wypadku odpowiednie zastosowanie art. 755 § 1 k.p.c., swobodę sądu w doborze sposobu zabezpieczającego, należy postulować stosowanie takich sposobów, które - stosownie do okoliczności - będą odpowiednie, a więc po uwzględnieniu interesu uczestników postępowania, zapewniając osiągnięcia założonego skutku, nie będą nadmiernie opresyjne lub dokuczliwe.
W każdym wypadku punktem granicznym ich stosowania jest wolność osobista osoby, której postępowanie dotyczy.
Postanowienie SN z dnia 31 stycznia 2019 r., III CZP 75/18
Standard: 23809 (pełna treść orzeczenia)
Art. 730[1] § 3 k.p.c. nie ma zastosowania na etapie realizacji postanowienia o zabezpieczeniu powództwa. Przewidziane w nim wskazanie wyważenia interesów stron, w miarodajnym dla każdej z nich zakresie, związane jest z wyborem sposobu zabezpieczenia. Dopuszczalne jest wskazanie kilku sposobów egzekucji, jeżeli nie spowoduje to ich wzajemnego wyłączania się.
Dopuszczalne jest wskazanie kilku sposobów egzekucji, jeżeli nie spowoduje to ich wzajemnego wyłączania się. Uregulowanie to nie ogranicza uprawnienia wierzyciela do wyboru sposobu albo nawet zastosowania jednocześnie wszystkich, przy uwzględnieniu zabezpieczającego charakteru wykonywanego orzeczenia.
Wyrok SN z dnia 6 lipca 2018 r., II CSK 617/17
Standard: 37259 (pełna treść orzeczenia)