Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego

Uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. (art. 730[1] i art. 736 § 1 pkt 2 k.p.c.)

Roszczenie, którego zabezpieczenia domaga się uprawniony, jest roszczeniem o zapłatę, a zatem interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia należy wiązać z sytuacją majątkową i kondycją finansową obowiązanych, która może rzutować w przyszłości na możliwość uzyskania przez uprawnionego zaspokojenia w postępowaniu przed sądem.

Zwykle za taką oceną będzie przemawiała zła kondycja finansowa dłużnika, która przejawia się w zaprzestaniu regulowania zobowiązań, wyzbywaniu się majątku, ograniczaniu zakresu działalności, zaciąganiu pożyczek lub kredytów zabezpieczonych majątkiem i zachwianiu możliwości ich spłaty. Sama obawa pogorszenia sytuacji ekonomicznej nie stanowi o realnym i aktualnym zagrożeniu kondycji finansowej dłużnika. W przypadku roszczeń o świadczenie pieniężne obawa co do egzekucyjnego wykonania przyszłego orzeczenia może zatem płynąć przede wszystkim stąd, iż zagrożona jest wypłacalność obowiązanego, w szczególności, gdy nie ma on dostatecznego majątku.

Aby ocenić, czy ewentualny brak uwzględnienia wniosku o udzielenie zabezpieczenia uniemożliwi lub znacznie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie, należałoby ustalić relację aktywów i pasywów; czy aktywa, jakimi dysponują obowiązani, przewyższają ich pasywa, oraz czy w sposób wystarczający umożliwią wykonanie ewentualnie pozytywnego dla uprawnionego orzeczenia. W świetle powyższego, nie można podzielić poglądu, że interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia uzasadnia już sam fakt, w jaki sposób obowiązani wprowadzili w błąd i zwodzili C. oraz naruszali łączących strony umów.

Wyrok SO w Warszawe z dnia 15 maja 2015 r., XX GCo 94/15

Standard: 58692 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.