Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uprawdopodobnienie interesu prawnego

Uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. (art. 730[1] i art. 736 § 1 pkt 2 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Uprawdopodobnienie interesu prawnego ma miejsce, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia wykonania zapadłego w sprawie orzeczenia, jak również gdy dla osiągnięcia celu postępowania w sprawie konieczne jest udzielenie uprawnionemu tymczasowej ochrony prawnej w toku postępowania.

Zważywszy, że uprawnieni swoim wnioskiem zmierzają do zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego chodzić może o uprawdopodobnienie okoliczności tego rodzaju, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub znaczenie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Nieosiągnięcie lub utrudnienie osiągnięcia celu postępowania w sprawie cywilnej ma miejsce wtedy, gdy bez zabezpieczenia ochrona prawna udzielona w merytorycznym orzeczeniu w sprawie nie zostanie urzeczywistniona lub okaże się niepełna.

Postanowienie SO w Katowicach z dnia 14 lipca 2017r., XIX GCo 7/17

Standard: 34516 (pełna treść orzeczenia)

Uprawdopodobnienie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia polega na wykazaniu, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie. W związku z tym, że celem zabezpieczenia jest udzielenie tymczasowej ochrony prawnej podmiotom potrzebującym, interes prawny istnieje w przypadku, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia uprawnionemu "należytej ochrony prawnej", zanim uzyska on ochronę definitywną (ostateczną), czyli zanim zostanie osiągnięty cel postępowania w sprawie, w związku z którym następuje udzielenie zabezpieczenia.

„Należyta ochrona prawna" polega na usunięciu naruszenia albo zagrożenia naruszenia praw uprawnionego (postanow. SA w Poznaniu z dnia 1 lutego 2013 r., I ACz 165/13).

Postanowienie SR w Toruniu z dnia 12 maja 2016 r., III Nsm 577/15

Standard: 9550

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5915

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55998

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11367

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.