Art. 5791. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej
Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. Po powzięciu wiadomości o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej bez orzeczenia sądu opiekuńczego, sąd ten niezwłocznie wszczyna postępowanie opiekuńcze.
§ 2. Jeżeli umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej nastąpiło w trybie art. 12a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej sąd opiekuńczy niezwłocznie, po wysłuchaniu pracownika socjalnego, który zapewnił ochronę dziecku, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od wysłuchania, wydaje orzeczenie o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej albo orzeczenie o powrocie dziecka do rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych dziecka.
§ 3. Sąd opiekuńczy okresowo, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, dokonuje oceny sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej w celu ustalenia możliwości powrotu dziecka do rodziny. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd wszczyna postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jego rodziców.
- Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej
- Niedopuszczalność skargi kasacyjnej od orzeczenia o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej
- Wysłuchanie dziecka w sprawie o umieszczenie w pieczy zastępczej (art. 576 § 2 k.p.c.).
- Ustanowienie rodziny zastępczej w razie formalnej niedopuszczalności jej ustanowienia (art. 112[5] k.r.o.)
- Umieszczenie małoletniego w rodzinnej pieczy zastępczej w sprawach o rozwód i separację
- Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej zamieszkałej za granicą
- Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej u cudzoziemców
- Zgoda na umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub innego organu państwa obcego (art. 579[4] k.p.c.