Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej

Zarządzenie umieszczenia małoletniego w systemie pieczy zastępczej (art. 109 § 2 pkt 5 k.r.o.) Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej (art. 112[3] k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 109 § 1 kro jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia. Sąd opiekuńczy może w szczególności zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej albo powierzyć tymczasowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom lub osobie, niespełniającym warunków dotyczących rodzin zastępczych (art. 109 § 2 pkt 5 in principio). Chodzi o to, aby w nagłej sytuacji, gdy jest zagrożone dobro małoletniego sąd opiekuńczy mógł podjąć takie działania, które w najlepszy i najszybszy sposób zabezpieczą dobro małoletniego dziecka.

Jak wynika z treści zaskarżonego postanowienia, z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Małoletnia P. G. była umieszczona w rodzinie zastępczej u I. i M. K., u których mieszkała przez kilka lat. Z chwilą osadzenia w zakładzie karnym celem odbycia kary pozbawienia I. K. (już wcześniej osadzony został M. K. (1)) małoletnia pozostała bez opieki i powstała nagła sytuacja zagrażająca dobru małoletniej. Konieczne było zatem zapewnienie małoletniej stosownej opieki.

Umieszczenie małoletniej u dziadków nie było możliwe. Jak wynika bowiem z wywiadu środowiskowego kuratora sądowego z dnia 18 października 2016r., sporządzonego na podstawie wywiadu z dnia 13 października 2016r. między innymi u J. J., J. i B. J. nie rozważają utworzenia dla małoletniej P. rodziny zastępczej, twierdzą, że nie pozwala im na to stan zdrowia i trudności wychowawcze, jakie sprawia małoletnia. Oboje małżonkowie mają skończone 65 lat i wymagają sami pomocy w niektórych czynnościach, schorowany jest w szczególności J. J.. Trudno więc, wbrew ich woli, powierzyć im pieczę nad małoletnią P.

W takiej sytuacji oczywistym jest, że istniała pilna potrzeba zabezpieczenia opieki dla małoletniej P. G.. Nie mogą zmienić tej oceny z całą pewnością przewidywania skarżącego co do tego, że otrzyma przerwę w karzę, bo złożyła stosowny wniosek i według skarżącego spełnia warunki do otrzymania takiej przerwy.

Postanowienie SO w Toruniu z dnia 30 grudnia 2016 r. VIII Cz 1109/16

Standard: 6787 (pełna treść orzeczenia)

Jedną z form pomocy dziecku jaką przewiduje art. 109 § 1 k.r.o. jest zarządzenie umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej. Umieszczenie takie jest zasadne, gdy środowisko rodzinne dziecka nie jest w stanie podołać obowiązkom wychowawczym i opiekuńczym, wywiera ujemny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka.

Na chwilę wydawania orzeczenia żadne z rodziców nie mogło wykonywać normalnych codziennych obowiązków rodzicielskich wobec małoletniej, która pozostała bez opieki po kolejnym aresztowaniu ojca.

Matka małoletniej B. T. jest osobą stosunkowo młodą (37 lat), lecz chorą i bezradną. Nie ma środków na własne utrzymanie poza niewielką rentą socjalną, nie zajmowała się córką, nie podejmowała wezwań, nie wpuszczała kuratora i nie przyszła do sądu na żadną sprawę. Takie zachowania należy uznać za wyjątkowo patologiczne, świadczące albo o poważnych zaburzeniach zdrowia psychicznego albo o wyjątkowej nieodpowiedzialności rodzica.

Postanowienie SR dla m. st. Warszawy z dnia 23 kwietnia 2015 r., VI Nsm 559/14

Standard: 6788 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 358 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11499

Komentarz składa z 398 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1634

Komentarz składa z 247 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11457

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.