Art. 54. Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
1. Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
2. Osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.
2a. W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej wynosi ponad 3 miesiące, osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.
3. Osoba wymagająca wzmożonej opieki medycznej kierowana jest na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.
4. W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej, centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.
- Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej w systemie pomocy społecznej; przesłanki umieszczenia w DPS
- Kryteria wyboru domu pomocy społecznej przez organ pomocy społecznej
- Właściwość w zakresie decyzji o skierowaniu, odpłatności i umieszczeniu w domu pomocy społecznej (art. 54 i art. 59 u.s.p)
- Zasada pomocniczości w kierowaniu do domu pomocy społecznej; odmowa skierowania ze względu na istniejące powinności rodzinne wynikające z k.r.o.
- Zgoda osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej
- Strony postępowania o skierowanie i o umieszczenie w DPS oraz w postępowaniu o ustalenie opłaty za pobyt w DPS
- Wybór domu pomocy społecznej do którego ma być kierowana osoba
- Skierowanie do DPS w przypadku braku miejsc w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym lub powiatowym (art. 65 ust. 2 u.p.s.)