Art. 418. Ogłoszenie wyroku
Kodeks postępowania karnego
§ 1. Po podpisaniu wyroku przewodniczący ogłasza go publicznie; w czasie ogłaszania wyroku wszyscy obecni, z wyjątkiem sądu, stoją.
§ 1a. Ogłaszając wyrok można pominąć treść zarzutów oskarżenia.
§ 1b. Jeżeli ze względu na obszerność wyroku jego ogłoszenie wymagałoby zarządzenia przerwy lub odroczenia rozprawy, przewodniczący, ogłaszając wyrok, może poprzestać na zwięzłym przedstawieniu rozstrzygnięcia sądu oraz zastosowanych przepisów ustawy karnej. Przed ogłoszeniem wyroku przewodniczący uprzedza obecnych o takim sposobie ogłoszenia wyroku i o jego przyczynie oraz poucza o możliwości zapoznania się z pełną treścią wyroku po jego ogłoszeniu w sekretariacie sądu.
§ 2. Zgłoszenie zdania odrębnego podaje się do wiadomości wraz ze wskazaniem, w jakiej części i w jakim kierunku kwestionuje ono orzeczenie, a za zgodą członka składu orzekającego, który zgłosił to zdanie, także z jego imieniem i nazwiskiem.
§ 3. Po ogłoszeniu przewodniczący lub jeden z członków składu orzekającego podaje ustnie najważniejsze powody wyroku, chyba że na ogłoszeniu nikt się nie stawił.
§ 4. Po podaniu najważniejszych powodów wyroku, o których mowa w § 3, członek składu orzekającego, który zgłosił zdanie odrębne, może podać ustnie najważniejsze powody jego zgłoszenia.
Poprzednie wersje
§ 2. w brzmieniu do 30 września 2023 r. Zgłoszenie zdania odrębnego podaje się do wiadomości, a jeżeli członek składu orzekającego, który zgłosił zdanie odrębne, wyraził na to zgodę, także jego nazwisko.
- Ogłoszenie wyroku (art. 418 k.p.k.)
- Modyfikacje sposobu ogłoszenia wyroku w świetle w art. 418 § 1a i § 1b k.p.k.
- Pojęcie „wydanie wyroku” (sporządzenie wyroku)
- Zasada jawności ogłoszenia wyroku (art. 364 § 1, art. 418 § 1 k.p.k.)
- Publiczne udostępnienie wyroku w sekretariacie sądu (art. 418a k.p.k.)
- Ogłoszenie orzeczenia lub zarządzenia wydanego na posiedzeniu jawnym (art. 100 § 1a k.p.k.)
- Ogłoszenie wyroku mimo niestawiennictwa stron, ich obrońców i pełnomocników (art. 419 k.p.k.)