Art. 45. Podstawy odmowy uznania orzeczenia
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (wersja przekształcona)
1. Na wniosek każdej zainteresowanej strony odmawia się uznania orzeczenia, jeżeli:
a) |
uznanie byłoby oczywiście sprzeczne z porządkiem publicznym (ordre public) wezwanego państwa członkowskiego; |
b) |
pozwanemu, który nie wdał się w spór nie doręczono dokumentu wszczynającego postępowanie lub dokumentu mu równorzędnego w czasie i w sposób umożliwiający mu przygotowanie obrony, chyba że pozwany nie złożył przeciwko orzeczeniu środka zaskarżenia, chociaż miał taką możliwość; |
c) |
orzeczenia nie da się pogodzić z orzeczeniem wydanym między tymi samymi stronami w wezwanym państwie członkowskim; |
d) |
orzeczenia nie da się pogodzić z wcześniejszym orzeczeniem wydanym w innym państwie członkowskim lub w państwie trzecim w sporze o to samo roszczenie między tymi samymi stronami, o ile to wcześniejsze orzeczenie spełnia warunki konieczne do jego uznania w wezwanym państwie członkowskim; lub |
e) |
orzeczenie jest sprzeczne z:
|
2. Przy badaniu podstaw jurysdykcji, o których mowa w ust. 1 lit. e), sąd, do którego złożono wniosek, jest związany ustaleniami faktycznymi, na podstawie których sąd pochodzenia oparł swą jurysdykcję.
3. Nie naruszając przepisów ust. 1 lit. e), jurysdykcja sądu pochodzenia nie może być przedmiotem ponownego badania. Przepisy dotyczące jurysdykcji nie należą do porządku publicznego, w rozumieniu ust. 1 lit. a).
4. Wniosek o odmowę uznania składa się zgodnie z postępowaniem przewidzianym w podsekcji 2 oraz, w stosownych przypadkach, w sekcji 4.
- Podstawy odmowy uznania i wykonania orzeczenia
- Ciężar dowodu w zakresie wykazania podstaw odmowy uznania lub wykonalności orzeczenia
- Odmowa uznania z uwagi na sprzeczność z porządkiem publicznym (ordre public) wezwanego państwa członkowskiego (art. 45 ust. 1 lit. a rozp. 1215/2012)
- Odmowa uznania wyroku zaocznego ze względu na niedoręczenie pozwanemu, który nie wdał się w spór, dokumentu wszczynającego postępowanie (art. 45 ust. 1 lit.b rozp. nr 1215.2012)
- Odmowa uznania ze względu sprzeczność między orzeczeniami wydanymi w dwóch różnych państwach członkowskich [art. 45 ust. 1 lit c rozp. 1215/2012]
- Uznanie i wykonalność nakazu zapłaty w stosunkach transgranicznych (art. 39 rozp. Nr 1215/1215)
- Uznanie i wykonalność orzeczenia w transporcie międzynarodowym wydanym w trybie konwencji (art. 31 ust. 3 CMR)