Art. 74. Ochrona programów komputerowych
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
1. Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.
2. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
3. Prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej.
4. Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do:
1) trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;
2) tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;
3) rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.
- Pojęcie „program komputerowy”
- Ochrona programów komputerowych, program komputerowy jako przedmiot prawa autorskiego
- Treść autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego (art. 74 ust. 4 Pr.Aut.)
- Prawo do publicznego rozpowszechniania programu komputerowego lub jego kopii (art. 74 ust. 4 pkt 3 Pr. Aut.)
- Przeniesienie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych
- Licencja celofanowa /licencja shrink-wrap/
- Opodatkowanie podatkiem VAT programu komputerowego