Przeniesienie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych
Ochrona programów komputerowych (art. 74 Pr.Aut.)
Autorskie prawa majątkowe, w tym do programów komputerowych, mogą być przenoszone na inne osoby na podstawie umowy - w całości lub w części.
W przypadku programów komputerowych umowami rozporządzającymi, przenoszącymi prawa autorskie, są najczęściej umowy sprzedaży. Jednakże zgodnie z przepisami art. 65 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w przypadku braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa uważa się, że twórca udzielił licencji, uprawniającej tylko do korzystania z danego utworu, w okresie 5 lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę /chyba że w umowie postanowiono inaczej/. Po upływie 5-letniego okresu prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa.
Z powyższego wynika, że twórca programu komputerowego może przenosić na inny podmiot swoje prawa autorskie do stworzonego programu /utworu/, jeżeli wynika to bezpośrednio z zawartej umowy lub - jeżeli takich zapisów brak - udziela nabywcy jedynie licencji do programu, czyli prawo do jego wykorzystywania w określonym zakresie i czasie.
Licencjobiorca może natomiast udzielić tzw. sublicencji /upoważnienia do korzystania z programu w zakresie uzyskanej licencji/ innemu podmiotowi jedynie gdy zezwala mu na to umowa licencyjna /art. 67 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych/.
Od czynność przeniesienia praw autorskich do programu komputerowego /w tym w formie licencji/ należy odróżnić czynności publicznego rozpowszechniania programu komputerowego, będącego elementem realizacji uprawnień prawnoautorskich do takiego programu.
Wyrok NSA (7) z dnia 2003-11-24, FSA 2/03
Standard: 23023 (pełna treść orzeczenia)