Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie „program komputerowy”

Ochrona programów komputerowych (art. 74 Pr.Aut.)

Prawo polskie nie definiuje pojęcia "program komputerowy", w tym nie czyni tego również ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych /t.j. Dz.U. 2000 nr 80 poz. 904 ze zm./, zwana dalej także ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Definicji programu komputerowego nie zawiera także Dyrektywa nr 91/250/EEC Rady Ministrów z 14 maja 1991 r. o ochronie prawnej programów komputerowych /OJ No. L.122 z 17 maja 1991 r./, gdyż uznano, że definicja przedmiotu ochrony nie jest w tym dokumencie konieczna, a jej zamieszczenie byłoby niewłaściwe ze względu na szybki postęp technologii informatycznych /A. Nowicka, "Prawnoautorska i patentowa ochrona programów komputerowych", ABC 1995, str. 64-65/. W Dyrektywie wyjaśniono jedynie, że rola programu komputerowego polega na tym, by wejść w kontakt i funkcjonować z innymi częściami składowymi systemu komputerowego i użytkownikami.

W doktrynie oraz uregulowaniach prawnych innych państw program komputerowy określany jest najczęściej jako zakodowana sekwencja instrukcji /rozkazów/ wykonywanych bezpośrednio lub pośrednio przez komputer albo inne urządzenie zdolne do przetwarzania informacji w celu uzyskania określonego rezultatu /realizacji określonych funkcji i zadań/.

W niektórych definicjach zaznacza się, że program "stanowią takie sekwencje symbolicznych instrukcji lub komunikatów, które mogą być w sposób automatyczny przetworzone na zakodowane sekwencje instrukcji" /J. Sobczak, "Prawo autorskie i prawa pokrewne, Iuris 2000, str. 167-168/.

Wyrok NSA (7) z dnia 2003-11-24, FSA 2/03

Standard: 23019 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.