Art. 331. Doręczenie wyroku z uzasadnieniem
Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. Wyrok z pisemnym uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zgłosiła wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.
§ 2. Sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku z urzędu nie zwalnia strony od obowiązku zgłoszenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.
§ 3. Stronie niezastępowanej przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej wraz z pisemnym uzasadnieniem wyroku doręcza się pouczenie o sposobie i terminie wniesienia środka zaskarżenia. Przepis art. 327 § 5 stosuje się.
§ 4. Jeżeli sporządzenie uzasadnienia okaże się niemożliwe, prezes sądu zawiadamia o tym stronę. W takim przypadku termin do wniesienia środka zaskarżenia biegnie od dnia doręczenia tego zawiadomienia, o czym należy pouczyć stronę. Stronie niezastępowanej przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej wraz z tym pouczeniem doręcza się pouczenie przewidziane w § 3. Przepis art. 327 § 5 stosuje się.
- Doręczenie wyroku z uzasadnieniem
- Doręczenie bezpośrednie odpisu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (art. 132 k.p.c.}
- Doręczenie wyroku z uzasadnieniem samej stronie zamiast ustanowionemu pełnomocnikowi
- Doręczenie wyroku z uzasadnieniem byłemu pełnomocnikowi w razie wypowiedzenia pełnomocnictwa
- Omyłkowe, niezgodne z przepisami k.p.c. doręczenie stronie przez sąd odpisu orzeczenia z uzasadnieniem a bieg terminu do zaskarżenia
- Doręczenie wyroku z transkrypcją
- Zawiadomienie prezesa sądu o niemożliwości sporządzenia uzasadnienia (art. 331 § 4 k.p.c.)
- Niedopuszczalność wznowienia postępowania w przedmiocie wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (art. 399 k.p.c.)
- Zażalenie na odmowę uzasadnienia oraz jego doręczenia (art. 394[1a] § 1 pkt 7 k.p.c.)