Art. 58. Rozstrzygnięcia w wyroku orzekającym rozwód

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

§ 1a. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

§ 1b. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

§ 3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

§ 4. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Komentarze orzeczniczeAnalizy

Daniela WybrańczykDoktor nauk prawnych, mediator, radca prawny: Dowód z nagrania rozmowy małżonków i z ich korespondencji w sprawie o rozwód – głos w dyskusji

Opublikowano: PPC 2023/1/44-56

Streszczenie redakcyjne

"W sprawach o rozwód należy dopuścić orzekanie w oparciu o dowody z nagrań rozmów małżonków lub z ich korespondencji".

Powyższe stanowisko – po przeanalizowaniu rozbieżności w orzecznictwie i doktrynie – Autorka oparła na stwierdzeniu, że „w kodeksie postępowania cywilnego brak ogólnej konstrukcji zakazu posługiwania się „owocami z zatrutego drzewa”, wywodzącej się z postępowania karnego”, a zatem w myśl zasady „co nie jest zabronione, jest dozwolone” sprzeciwiła się próbom rozciągania zakazu, o którym mowa w art. 170 § 1 pkt 1 k.p.k. i art. art. 75 § 1 k.p.a. na postępowanie cywilne, w tym zwłaszcza w sprawie o rozwód.

Nota redakcyjna

Kategoryczna teza artykułu w zestawieniu z jej uzasadnieniem, razi powierzchownością wywodu. Istotnie problem jest niejednolicie rozstrzygany w sądowej praktyce, jest trudny, złożony i niejodnoznaczny i już z tego powodu nie można go  rozstrzygać w oparciu o zasadę, która nie ma zastosowania do organów władzy publicznej, a więc i sądów.

Więcej na temat złożoności problemu można znaleźć w komentarzach orzeczniczych do art. 308 k.p.c. pod hasłami:

Owoce zatrutego drzewa w procesie cywilnym (art. 308 k.p.c.)

Dowód z nagrań dokonanych bez wiedzy i zgody nagrywanego (owoce zatrutego drzewa (art. 308 k.p.c.)

W sporze na temat dopuszczalności dowodów, o których mowa, zupełnie pomija się aspekt funkcji sądu opiekuńczego, a sąd rozwodowy przejmuje kompetencje sądu opiekuńczego, którego zadaniem jest ochrona dzieci przed wszelkimi zagrożeniami. Dopuszczenie bez ograniczeń w sprawach opiekuńczych do inwigilowania się rodziców, potajemnego nagrywania , prowokowania, itp. z pewnością nie służy dobru dziecka, gdyż rodzice dopuszczający się takich praktyk stanowią zagrożenie dla dobra dziecka. W świetle Konwencji o prawach dziecka dla pełnego i harmonijnego rozwoju powinno ono wychowywać się w "atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia, w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości i solidarności". 

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.