Art. 121. Przysposobienie pełne

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi.

§ 2. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego.

§ 3. Ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego.

§ 4. Skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego.

Komentarze orzeczniczeKomentarz redakcyjny

Komentarz redakcyjny

Przepis art. 121 k.r.o. określa istotę przysposobienia oraz jego skutki. Przez przysposobienie pełne:

  1. powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami i dziećmi; konsekwencją tego jest ustanie dotychczasowej władzy rodzicielskiej lub opieki nad przysposobionym, chyba że mamy do czynienia z przysposobieniem pasierba, gdyż wówczas władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom;
  2. przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego, a co za tym idzie, ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego,
  3. skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego, zatem przysposabiający będzie dziadkiem dzieci przysposobionego.

Nadzór sądu opiekuńczego po orzeczonym przysposobieniu

W przypadku orzeczenia przysposobienia sąd opiekuńczy nie traci prawa ingerowania w sferę stosunków rodzinnych przysposobionego. Nie ma przeszkód, by rodzicom, którzy dziecko przysposobili ograniczyć władzę rodzicielska, jeżeli dobro przysposobionego małoletniego dziecka jest zagrożone, także poprzez zobowiązanie ich do określonego postępowania (post. SN z  dnia 18 listopada 2003 r., II CK 199/02).

Pozbawienie władzy rodzicielskiej przysposabiającego

Na skutek przysposobienia powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi, w szczególności ustaje dotychczasowa władza rodzicielska rodziców lub rodzica przysposobionego, natomiast wszelkie prawa i obowiązki z tej władzy wynikające uzyskuje przysposabiający, ponadto te same powody, które uprawniają w stosunku do rodziców władzę opiekuńczą do wydawania stosownych zarządzeń, zawieszenia władzy rodzicielskiej albo pozbawienia tej władzy, dają podstawę sądowi opiekuńczemu do stosowania wspomnianych środków wobec przysposabiającego sprawującego zamiast rodziców władzę rodzicielską. W ten sposób, w razie np. zaniedbywania przez przysposabiającego swych obowiązków wobec przysposobionego jest możliwe pozbawienie go władzy rodzicielskiej i ustanowienie dziecku opieki.

Z powyższych wywodów wynika, że przypadki usprawiedliwiające zawieszenie lub odebranie władzy rozdzicielskiej nie podpadają w zasadzie pod pojęcie ważnych powodów rozwiązania przysposobienia. Inne stanowisko prowadzić by mogło niejednokrotnie do rozstrzygnięć sprzecznych z interesem dziecka, który stanowi podstawową przesłankę instytucji

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.