Interes prawny w uzyskaniu odpisu zupełnego aktu urodzenia biologicznej matki przez jej biologiczne dziecko, następnie przysposobione (art. 45 p.a.s.c.)
Podmioty uprawnione do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego (art. 45 p.a.s.c.) Przysposobienie pełne (art. 121 k.r.o.)
W niniejszej sprawie bezsporne jest, że z uwagi na orzeczenie przysposobienia skarżącej przez W. N. i Z. T. N. sporządzony został nowy akt urodzenia na imię i nazwisko S. N.. Z akt sprawy wynika również, iż na podstawie art. 73 ust. 3 p.a.s.c. skarżąca otrzymała wszystkie dostępne informacje dotyczące historii swojego urodzenia, w tym dane matki biologicznej, w korespondencji dotyczącej uprzednio złożonego wniosku o wydanie odpisu zupełnego pierwszego aktu urodzenia oraz kopii dokumentów z akt zbiorowych. Nie ulega wątpliwości, iż żądany akt urodzenia skarżąca mogłaby uzyskać jedynie w sytuacji wystąpienia w sprawie administracyjnej przesłanek z art. 45 p.a.s.c. Jednak, mając na uwadze brzmienie art. 121 k.r.i.o., który stanowi, że na skutek czynności prawnej w postaci przysposobienia pełnego M. M. W. nie należy już względem skarżącej do kręgu osób wymienionych w art. 45 p.a.s.c. (wstępni, zstępni), bowiem przysposobienie pełne oznacza zerwanie więzi z rodziną naturalną i zawiązanie więzi z nową rodziną, warunkiem uzyskania żądanego w niniejszej sprawie aktu jest wykazanie przez wnioskującą istnienia po jej stronie interesu prawnego. W wyniku przysposobienia doszło bowiem do sytuacji prawnej, w której ustały prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. Doszło zatem do takiej sytuacji, w której pomiędzy wnioskodawczynią (skarżącą) a osobą, której akt dotyczy, stosunek pokrewieństwa w sensie prawnym wygasł. Inaczej mówiąc, w świetle prawa więzi adoptowanego dziecka z matką biologiczną zostały zerwane. Akt urodzenia M. M. W. skarżąca mogłaby zatem uzyskać jedynie na podstawie art. 45 p.a.s.c. w związku z art. 121 § 3 k.r.i.o.
W ocenie sądu organy słusznie uznały, że skarżąca aby otrzymać odpis aktu urodzenia sporządzonego na imię i nazwisko M. M. W. musi wykazać że posiada w tym interes prawny.
Skład orzekający w niniejszej sprawie w pełni aprobuje argumentację organu II instancji dotyczącą braku wykazania przez skarżącą istnienia interesu prawnego. Interesem nie może być chęć poznania swojego pochodzenia genetycznego, tj. uzyskanie informacji, kim (głównie z pochodzenia etnicznego) są bądź byli biologiczni dziadkowie skarżącej. Organ informował skarżącą o konieczności podania interesu prawnego, jednak strona nie wykazała w żaden sposób, że powinna otrzymać żądany odpis aktu urodzenia. Z art. 45 p.a.s.c. wynika wprost, iż to na wnioskującym o udostępnienie danych z akt stanu cywilnego spoczywa ciężar wykazania interesu prawnego w udostępnieniu żądanych danych, w tym przypadku odpisu aktu urodzenia.
Wyrok WSA z dnia 19 stycznia 2024 r., III SA/Łd 460/23
Standard: 79915 (pełna treść orzeczenia)