Interes prawny przysposabiającego w ustaleniu rzeczywistego pochodzenia przysposobionego
Powództwo o ustalenie w sprawach stanu, w sprawach rodzinnych Prawo do tożsamości biologicznej i płciowej, narodowej Ustalenie ojcostwa (art. 72 k.r.o.) Przysposobienie pełne (art. 121 k.r.o.)
Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Przysposobienie jednak nie zrywa całkowicie więzi łączącej przysposobionego z jego naturalną rodziną. W czasie trwania stosunku przysposobienia pozostają bowiem w mocy skutki pokrewieństwa naturalnego w postaci ograniczonego obowiązku alimentacyjnego oraz w postaci praw spadkowych (art. 69 § 2 k.r. i art. 21 § 3 pr. spadk.). Już choćby ze względu na te prawa i obowiązki przysposobionego w stosunku do jego rodziny naturalnej w interesie przysposobionego leży ustalenie jego rzeczywistego pochodzenia.
Ustalenie rzeczywistego pochodzenia dziecka przysposobionego leży również w interesie przysposabiającego, i to nie tyle ze względu na wyżej wymienione prawa i obowiązki przysposobionego, ile zwłaszcza ze względu na charakter stosunku rodzica do dziecka łączący przysposabiającego z przysposobionym oraz na wynikające z tego stosunku ich wzajemne prawa i obowiązki.
Należy podkreślić, że obowiązkiem przysposabiającego przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej przysługującej mu nad dzieckiem przysposobionym jest kierowanie się wyłącznie dobrem dziecka i zawsze zbieżnym z nim interesem społecznym (art. 54 k.r.). W interesie zaś Państwa Ludowego leży uregulowanie praw stanu każdego obywatela w sposób zgodny z rzeczywistym stanem prawnym.
Z zasad wyżej wymienionych interes przysposabiającego w ustaleniu rzeczywistego pochodzenia przysposobionego będzie zawsze w pewnym choćby stopniu interesem o charakterze niemajątkowym.
Orzeczenie SN z dnia 20 kwietnia 1962 r., 1 CR 1069/60
Standard: 51113 (pełna treść orzeczenia)