Art. 4. Prawo właściwe dla zobowiązania pozaumownego wynikającego z czynu niedozwolonego
Rozporządzenie (WE) NR 864/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lipca 2007 r. dotyczące prawa właściwego dla zobowiązań pozaumownych (Rzym II)
1. Jeżeli niniejsze rozporządzenie nie stanowi inaczej, prawem właściwym dla zobowiązania pozaumownego wynikającego z czynu niedozwolonego jest prawo państwa, w którym powstaje szkoda, niezależnie od tego, w jakim państwie miało miejsce zdarzenie powodujące szkodę, oraz niezależnie od tego, w jakim państwie lub państwach występują skutki pośrednie tego zdarzenia.
2. Jednakże w przypadku gdy osoba, której przypisuje się odpowiedzialność i poszkodowany mają, w chwili powstania szkody, miejsce zwykłego pobytu w tym samym państwie, stosuje się prawo tego państwa.
3. Jeżeli ze wszystkich okoliczności sprawy wyraźnie wynika, że czyn niedozwolony pozostaje w znacznie ściślejszym związku z państwem innym niż państwo wskazane w ust. 1 lub 2, stosuje się prawo tego innego państwa. Znacznie ściślejszy związek z innym państwem może polegać, w szczególności, na istnieniu wcześniejszego stosunku pomiędzy stronami, takiego jak umowa, ściśle związanego z danym czynem niedozwolonym.
- Prawo właściwe dla zobowiązania pozaumownego wynikającego z czynu niedozwolonego
- Pojęcie „czynu niedozwolonego" w rozumieniu rozporządzenia Rzym II
- Łącznik szkody bezpośredniej na osobie lub na mieniu (art. 4 ust. 1 Rzym II)
- Łącznik personalny miejsca zwykłego pobytu sprawcy i poszkodowanego w chwili powstania szkody (art. 4 ust. 2 Rzym II)
- Reguła korygująca; ściślejszy związek z innym państwem (art. 4 ust. 3 Rzym II)
- Wyłącznie reguły korygującej w zakresie czynów nieuczciwej konkurencji
- Prawo właściwe dla zobowiązania pozaumownego wynikającego z wypadku drogowego (art. 4 ust. 1 Rzym II)