Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe (art. 116 o.p.)
Odpowiedzialność członka zarządu z tytułu zobowiązań o charakterze publicznoprawnym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W myśl art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, za zaległości podatkowe tych spółek odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna w całości lub części, a członek zarządu:
1/ nie wykazał, że:
a/ we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe),
albo
b/ niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy,
2/ nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
W kontekście przytoczonych unormowań prawnych należy określić trzy pozytywne przesłanki odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe, a w związku z treścią art. 31 i art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – także składkowe tych podmiotów. Są to:
1/ istnienie zaległości podatkowej (składkowej),
2/ wykazanie bezskuteczności egzekucji przeciwko samej spółce i
3/ powstanie zobowiązania podatkowego (składkowego) w czasie pełnienia przez daną osobę obowiązków członka zarządu.
W orzecznictwie wskazuje się, że na gruncie komentowanego przepisu mamy do czynienia z odwróceniem ciężaru dowodu. Organ podatkowy, orzekając o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe, jest zobowiązany wykazać okoliczność pełnienia obowiązków członka zarządu w czasie powstania zobowiązania podatkowego, które przerodziło się w dochodzoną zaległość podatkową oraz bezskuteczność egzekucji wobec spółki. Natomiast ciężar wykazania którejkolwiek z okoliczności uwalniających od odpowiedzialności spoczywa na członku zarządu (wyroki NSA z dnia 13 kwietnia 2016 r., II FSK 394/14; z dnia 7 kwietnia 2016 r., I GSK 892/14 oraz z dnia 4 sierpnia 2017 r., II FSK 1955/15).
Przedmiotowa odpowiedzialność obejmuje zaległości z tytułu zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez daną osobę obowiązków członka zarządu i dotyczy także byłych członków zarządu spółki. „Pełnić obowiązki” oznacza otrzymać legitymację do tego, aby realizować wszystkie czynności związane z pełnioną funkcją. Jest to kompetencja do realizowania funkcji członka zarządu przez określony czas. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj stosunku prawnego łączącego członka zarządu ze spółką (tj. czy była to umowa o pracę, zlecenie, kontrakt menedżerski), jak też relacje między członkami zarządu. Decydujące w oznaczeniu kręgu osób odpowiedzialnych jest natomiast podjęcie przez właściwe organy uchwały o powołaniu i odwołaniu danej osoby z funkcji członka zarządu, a nie sam wpis do rejestru handlowego, który ma deklaratywny charakter (wyroki SN z dnia 25 września 2003 r., V CK 198/02 oraz WSA w Warszawie z dnia 17 października 2006 r., III SA/Wa 2063/06). Również oświadczenie woli o rezygnacji z funkcji członka zarządu jest jednostronną czynnością prawną, która wywołuje skutek w niej wyrażony (art. 56 k.c.) i stosownie do art. 61 § 1 k.c. prowadzi do wygaśnięcia z mocy prawa korporacyjnego stosunku członkostwa w zarządzie spółki z chwilą zakomunikowania woli rezygnacji właściwemu organowi spółki lub jej reprezentantowi w sposób umożliwiający zapoznanie się z treścią złożonej rezygnacji, która nie wymaga ich akceptacji (wyrok SN z dnia 21 stycznia 2010 r., II UK 157/09).
Pełnienie obowiązków należy odnosić do kontekstu faktycznego sprawy i nie można go sprowadzać tylko i wyłącznie do aspektów formalnych. Zatem w sytuacji, gdy osoba dalej prowadzi sprawy spółki jako członek jej zarządu, chociaż jej mandat wygasł na mocy art. 202 § 1 k.s.h., nie można skutecznie powołać się na tę okoliczność (wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2016 r., I FSK 1896/14).
W kwestii odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania składkowe art. 31 ustawy systemowej odsyła tylko do przepisów Ordynacji podatkowej. Nie odsyła do przepisów Kodeksu spółek handlowych (w tym art. 299 k.s.h.) ani do przepisów Kodeksu cywilnego (w tym art. 362 k.c.). Przesłanki odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zobowiązania tych spółek na gruncie art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej są zaś surowsze od przewidzianych w art. 299 k.s.h. Nie ma też podstaw do miarkowania tejże odpowiedzialności w trybie art. 362 k.c. z uwagi na stopień przyczynienia się wierzyciela do powstania lub zwiększenia rozmiarów szkody wyrządzonej przez dłużnika.
Przepis art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej (podobnie jak art. 299 § 1 k.s.h.) kreuje, jako główną przesłankę odpowiedzialności członków zarządu spółki, bezskuteczność egzekucji wierzytelności wobec samej spółki. Oczywiste jest zatem, że organ podatkowy (rentowy) powinien wszcząć postępowanie zmierzające do wyegzekwowania tej konkretnej wierzytelności, by móc wykazać bezskuteczność egzekucji, jako warunku przeniesienia odpowiedzialności za zaległości podatkowe (składkowe) spółki na członków jej zarządu.
Przepis art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej nie nakłada natomiast na wierzyciela obowiązku monitorowania sytuacji finansowej dłużnika i wystąpienia z inicjatywą wszczęcia postępowania egzekucyjnego w najdogodniejszym dla stron momencie, gdy możliwe jest zaspokojenie całej wierzytelności. Przeciwnie – to dłużnik, znając stan swoich finansów, w trosce o interes wierzycieli, powinien we właściwym czasie złożyć wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego lub układowego.
Wyrok SN z dnia 7 listopada 2018 r., II UK 347/17
Standard: 61559 (pełna treść orzeczenia)
Przedmiotem sporu pomiędzy Skarżącym a administracją podatkową (Organem I instancji oraz Organem II instancji) była legalność pociągnięcia go, jako członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe tego podmiotu.
W art. 116 O.p. przesłanki odpowiedzialności członka zarządu spółki kapitałowej zostały zaś ujęte w dwie grupy przypadków. Z woli ustawodawcy ukształtowano bowiem tzw. pozytywne warunki odpowiedzialności - fakty, których zaistnienie uzasadnia posiłkowa odpowiedzialność członka zarządu spółki kapitałowej jako osoby trzeciej. Ponadto, w tym samym przepisie sformułowano tzw. negatywne przesłanki odpowiedzialności podatkowej członka zarządu, uwalniające go od odpowiedzialności podatkowej (okoliczności egzoneracyjne). Dodatkowo, odpowiedzialność podatkowa członka zarządu spółki kapitałowej, jako jeden z przypadków odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, podlega ogólnym regułom odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, wspólnym dla wszystkich, precyzyjnie wskazanych w przepisach Ordynacji podatkowej przypadków wspomnianej solidarnej i subsydiarnej odpowiedzialności ponoszonej przez osoby, które wprawdzie nie zrealizowały podatkowego stanu faktycznego ukształtowanego w przepisach konkretnej ustawy podatkowej, ale odpowiadają za zapłatę cudzego podatku. Właśnie w ramach tej regulacji dotyczącej wszystkich sytuacji odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, ustawodawca przewidział, iż odpowiedzialność wspomnianych podmiotów ma charakter jednocześnie solidarny i subsydiarny (por. art. 91 oraz art. 108 § 4 O.p.) oraz ukształtował czasowe granice odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej (por. art. 118 § 1 i 2 O.p.).
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lutego 2018 r., III SA/Gl 977/17
Standard: 16849 (pełna treść orzeczenia)
Nie stanowi zatem przesłanki egzoneracyjnej z art. 116 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej przygotowanie programu naprawczego (np. propozycja sprzedaży części przedsiębiorstwa spółki, czy pozyskania inwestora strategicznego), który nie został zrealizowany w szczególności, gdy spółka nie dysponuje żadnymi środkami, które w rzeczywistości przyczyniłyby się do naprawy jej finansów (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 maja 2010 r., I SA/GL 423/10, czy też wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 sierpnia 2008 r., I SA/Sz 192/08).
Wyrok SO w Szczecinie z dnia 5 lutego 2016 r., VI U 2004/14
Standard: 51570 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 51320 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 64934 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 64932 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 7321
Standard: 51571 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 56248 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 50243 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 65182 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 22271 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 50424 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 32895 (pełna treść orzeczenia)