Art. 3. Postępowanie o stwierdzenie nieważności orzeczenia
Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego
1. Stwierdzenie nieważności orzeczenia następuje na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Sprawiedliwości, prokuratora, osoby represjonowanej, osoby uprawnionej do składania na jej korzyść środków odwoławczych, a w razie śmierci, nieobecności w kraju lub choroby psychicznej osoby represjonowanej, także jej krewnego w linii prostej, przysposabiającego lub przysposobionego, rodzeństwa oraz małżonka; jak również organizacji zrzeszającej osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
2. Sąd orzeka na posiedzeniu na podstawie akt postępowania organu, który wydał orzeczenie, a w miarę potrzeby przeprowadza dalsze postępowanie dowodowe.
3. Na postanowienie w przedmiocie nieważności orzeczenia przysługuje zażalenie podmiotom, o których mowa w ust. 1.
4. Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, w postępowaniu o stwierdzenie nieważności orzeczenia mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania karnego, z tym że udział prokuratora w posiedzeniu o stwierdzenie nieważności jest obowiązkowy. W posiedzeniu ma prawo wziąć udział osoba represjonowana, osoba uprawniona do składania na jej korzyść środków odwoławczych, a w razie śmierci, nieobecności w kraju lub choroby psychicznej osoby represjonowanej, także jej krewny w linii prostej, przysposabiający lub przysposobiony, rodzeństwo oraz małżonek, a ponadto, za zgodą sądu, inne osoby. Z przebiegu posiedzenia sporządza się protokół.
- Wniosek o stwierdzenie nieważności orzeczenia
- Udział w postępowaniu najbliższych represjonowanego (art. 3 ust. 4 zd. 2)
- Obligatoryjne wyznaczenie wnioskodawcy w postępowaniu z ustawy lutowej pełnomocnika w warunkach z art. 79 § 2 k.p.k.
- Ciężar dowodu i działania sądu z urzędu w sprawie o uznanie za nieważne orzeczeń
- Wyłączenie sędziego, który brał udział w wydaniu postanowienia w przedmiocie nieważności orzeczenia
- Skarga na przewlekłość postępowania w trybie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń
- Kasacja od orzeczeń przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia na podstawie ustawy lutowej
- Odpowiednie stosowanie przepisów k.p.k. w postępowaniu o stwierdzenie nieważności orzeczenia (art. 3 ust. 4)