Art. 107. Władza rodzicielska rodziców żyjących w rozłączeniu

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

§ 2. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

§ 3. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

Komentarze orzeczniczeAnalizy

Jacek Ignaczewskisędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, twórca StandardówPrawa.pl., autor wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.: Niedopuszczalność ograniczenia prawa rodzica do zasięgania informacji o dziecku

Uwagi na tle stosowania art. 58 § 1a k.r.o. i art. 107 § 2 k.r.o.

Nie jest dopuszczalne w trybie art. 58 § 1a k.r.o. i art. 107 § 2 k.r.o. zastrzeżenie rodzicowi, któremu nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej, prawa do zasięgania informacji o stanie zdrowia i wynikach kształcenia dziecka. Rozstrzygnięcie takie prowadzi do obejścia prawa przez w istocie pozbawienie rodzica w  władzy rodzicielskiej oraz deformuje ustawowy model kontaktów rodzica z dzieckiem oraz obowiązek alimentacyjntacyjny.

Nagminną praktyką w zakresie żądań uregulowania kwestii władzy rodzicielskiej w sprawie o rozwód (art. 58 k.r.o.) lub rodziców żyjących w rozłączeniu (art. 107 k.r.o.) jest wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej temu z rodziców, któremu sąd nie powierza jej wykonywania, do prawa do zasięgania (uzyskiwania) informacji o stanie zdrowia i wynikach kształcenia dziecka. Żądania te są niestety coraz częściej uwzględniane w orzeczniczej praktyce sądów rodzinnych.

Na pojęcie władzy rodzicielskiej składają się trzy elemety - piecza nad osobą dziecka, piecza nad jego majątkiem oraz reprezntacja dziecka, czyli przedstawicielstwo ustawowe rodziców.

Powierzierzając wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców art. 58 § 1a k.r.o. i art. 107 § 2 k.r.o. zastrzegają wyraźnie, że ograniczenie władzy drugiego rodzica dotyczy wyłącznie osoby dziecka, a nadto przyjęty zakres praw i obowiązków nie może być sprzeczny z dobrem dziecka. Wynika z tego, że ten rodzaj rozstrzygnięcia w przedmiocie uregulowania sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nie dotych kwestii zarządu majątkiem dziecka i jego reprezentacji.

Z prawa do zasięgania (uzyskiwania) informacji o stanie zdrowia i wynikach kształcenia dziecka wynika a contrario, że rodzic nie ma prawa do zasięgania informacji w pozostałym zakresie, w tym z zakresu zarządu majątkiem dziecka i w kwestii reprezentacji dziecka. Bez dostępu do informacji rodzic jest de facto pozbawiony uprawnień w tym zakresie, mimo że, jak wskazano wyżej, rozstrzygnięcie dotyczy wyłącznie osoby dziecka.

Problem wykracza poza zakres pojęcia władzy

Dostęp do pełnej treści jest płatny. Przejdź do premium

Reklama
Standardy Baner
Standardy Baner
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.