Powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców z ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica
Rozstrzygnięcie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej (art. 106 - 107 i art. 58 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przejęcie pieczy przez jednego z rodziców oznacza jej ograniczenie dla drugiego z nich, bo rozstrzygnięcia w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców i przekazania pieczy rodzicielskiej drugiemu z rodziców są powiązane. W razie ograniczenia władzy rodzicielskiej do określonych uprawnień i obowiązków w stosunku do osoby dziecka wyeliminowana zostaje możliwość reprezentowania dziecka przez tego rodzica w sprawach majątkowych.
Jeżeli w rozstrzygnięciu o władzy rodzicielskiej jej ograniczenie polega na pozostawieniu obowiązków i uprawnień nie polegających na reprezentowaniu dziecka, może to prowadzić do pozbawienia rodzica przedstawicielstwa ustawowego.
Wyrok SN z dnia 9 października 2020 r., III CZP 91/19
Standard: 51261 (pełna treść orzeczenia)
W judykaturze przyjmuje się, że sąd rozwodowy, ograniczając władzę rodzicielską jednego z małżonków do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, może określić wykonywanie prawa do osobistych kontaktów z dzieckiem tego małżonka na podstawie art. 97 § 2 k.r.o. (m.in. uchwała SN z dnia 18 marca 1968 r., III CZP 70/66, oraz uchwała SN z dnia 20 marca 1992 r., III CZP 16/92).
Uchwała SN (7) z dnia 8 marca 2006 r., III CZP 98/05
Standard: 11473 (pełna treść orzeczenia)
Powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem następuje z zasady tylko jednemu z nich. Zachowanie uprawnień obojga rodziców nastąpić może w sytuacji wyjątkowej, a mianowicie wówczas, gdy istnieje całkowita zgodność między nimi przy wykonywaniu pieczy nad małoletnim dzieckiem.
W postępowaniu sądowym ustalono, że oboje rodzice chcą działać na rzecz dobra dziecka oraz są zdolni do wykonywania władzy rodzicielskiej. Nie potrafią jednak należycie ze sobą współdziałać w sytuacji porozwodowej, wobec czego uzgadnianie przez nich wszystkich bieżących spraw syna byłoby utrudnione. Wystąpiła zatem typowa relacja w kontaktach między byłymi małżonkami, wymagająca rozwiązania w trybie art. 107 § 1 k.r.o. Oznaczało to konieczność powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z nich, z ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Tak też uczynił w aprobowanym instancyjnie postanowieniu Sąd opiekuńczy, trafnie wykładając treść art. 107 § 1 k.r.o.
Niesłusznie skarżący uważa, iż ograniczenie jego władzy rodzicielskiej jest "niezasłużoną karą." W rzeczywistości chodzi tu o zapewnienie niezakłóconej pieczy nad dzieckiem, w jego interesie. Wypada z naciskiem podkreślić, że dobro dziecka ma charakter nadrzędny i góruje nad partykularnymi interesami rodziców. Sądy określiły zakres władzy rodzicielskiej według tego, który z rozwiedzionych małżonków daje lepszą gwarancję wykonywania pieczy nad synem i u którego dziecko powinno przebywać.
Postanowienie SN z dnia 1 lutego 2000 r., III CKN 1148/98
Standard: 86396 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 46807 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86397 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 7312
Standard: 30337 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86398 (pełna treść orzeczenia)