Art. 7098. Wady rzeczy
Kodeks cywilny
§ 1. Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego są nieważne.
§ 2. Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.
§ 3. Wykonanie przez korzystającego uprawnień określonych w § 2 nie wpływa na jego obowiązki wynikające z umowy leasingu, chyba że finansujący odstąpi od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
§ 4. Korzystający może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
§ 5. W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. Finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą.
- Odpowiednie zastosowanie art. 575 k.c. do odpowiedzialności leasingodawcy z tytułu rękojmi za wadę
- Wypowiedzenie umowy leasingu z powodu niezauważonej przez finansującego wady prawnej przedmiotu leasingu (art. 709[8] § 1 k.c. w zw. z art. 709[17] k.c.)
- Przejście na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą (art. 709[8] § 2 k.c.)
- Odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu z powodu wad rzeczy (art. 709[8] § 5 k.c.)