Odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu z powodu wad rzeczy (art. 709[8] § 5 k.c.)
Wady rzeczy leasingowej (709[8] k.c.)
W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu z powodu wad rzeczy i wygaśnięcia umowy leasingu, przysługująca finansującemu wierzytelność o zwrot ceny pomniejsza dług korzystającego z tytułu niezapłaconych rat (art. 709[8] § 5 k.c.).
Ryzyko związane z wadami rzeczy zostało rozłożone między finansującego i korzystającego stosownie do wpływu wykonania uprawnień na trwanie umowy leasingu (art. 709[8] § 2 i 4 oraz § 5 k.c.). Szczegółowość unormowania wskazuje na zamiar ustawodawcy ochrony podmiotów zasadniczego węzła prawnego, tj. leasingu.
Przepis art. 709[8] k.c. nie daje podstaw do dokonywania dalszego podziału uprawnienia do odstąpienia przypisanego leasingodawcy na część kształtującą (odstąpienie od nabycia wygaszające również umowę leasingu) i część realizującą skutki tego odstąpienia (rozliczenie miedzy zbywcą a korzystającym).
Korzystający jest osobą trzecią w stosunku umownym nabycia rzeczy, a jego uprawnienia do wyboru przedmiotu oraz wykorzystania niektórych uprawnień z tytułu wad stanowią ustawowy skutek czynności prawnej miedzy innymi stronami (art. 56 k.c.).
Ponieważ ustawodawca nie wymienił skutku w postaci roszczenia o zwrot ceny wynikającego z odstąpienia od umowy ze zbywcą, dochodzenie roszczenia o zwrot ceny odbywa się stosownie do art. 494 zdanie drugie k.c.
Ryzyko związane z realizacją roszczenia o zwrot ceny finansujący może w pewnym zakresie zmniejszyć przypozywając zbywcę w procesie z korzystającym (art. 82 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2006 r., III CSK 20/06
Standard: 28643 (pełna treść orzeczenia)